Nejúspěšnější režisér James Cameron se filmu naučil sám I.díl

Autor:

Americký režisér James Cameron (1954) je pozoruhodný člověk. Přestože filmařinu nestudoval a dostal se za kameru jen díky svému úsilí, fantazii a kreativním schopnostem, natočil dva ze tří nejvýdělečnějších filmů všech dob Titanik a Avatar, jejichž celosvětové tržby přesáhly dvě miliardy dolarů. Je pionýrem digitální technologie 3D, za což získal nejen obdiv takových kolegů a mistrů, jako je např. Steven Spielberg, ale i filmových institucí. Je vlastníkem několika patentů v oblasti filmovací techniky. Když potřeboval natočit náročné scény, a technika neexistovala, prostě ji vymyslel, zkonstruoval a vyrobil. Po úspěchu Titaniku, dokázal říct NE velkorysým nabídkám Hollywoodu na hlavní blockbustery, stáhl se na celou dekádu z filmového světa a věnoval se podmořskému výzkumu. Stal se prvním člověkem, který sám sestoupil na dno Mariánského příkopu, což je nejhlubší místo v oceánu na světě. Svoje vydělané peníze kromě investování také dává na projekty, kterými se snaží přispět k ochraně přírody a využívání přírodních zdrojů. Se svoji pátou manželkou Suzy Amis propaguje veganství a ekologii.

Přinášíme vám třídílný seriál, kudy vedla jeho cesta k dráze proslulého filmového režiséra.

Dospívání malého Jamese: O hodinách snil a vymýšlel své příběhy

Když byl malý, nejraději si hrál s Merkurem a stavěl nejrůznější stroje. Jednou použil plechovku a lahvičku, do které strčil myš a svoji batysféru spustil na dno řeky Chippawa Creek. Myš pokus přežila. Přišly další vynálezy jako vystřelovací katapult, který vyrobil ze starého povozu a kterým vrhal kameny na terče na pastvinách. Již v raném školním věku dokázal kolem sebe shromáždit skupinku lidí a stal se přirozeným vůdcem a organizátorem projektů. Rád kreslil komiksové kresby filmů, které zhlédl v televizi a v kině. Vyhrával umělecké soutěže a za utržené peníze kupoval vánoční dárky. Při vyučování snil a vymýšlel a tak v první třídě učitelka pojala podezření, že neumí ani číst ani psát, a proto se neprojevuje. Aby dokázal opak, vzal si knihu a přečetl náročný odborný text. Najednou škola navrhla, aby přeskočil ročník a postoupil výš. Přestože bydlel velmi daleko od oceánu, zaujaly jej tehdy dokumentární filmy francouzského oceánografa Jacquese Cousteaua. Přihlásil se do potápěčského kurzu a absolvoval výcvik, který se mu později hodil při natáčení filmu Propast.

Sen o sci-fi románu, který by napsal a ilustroval

Protože ho zajímala jak věda, tak umění, nedokázal se nejdříve rozhodnou, kterým směrem se vydat. Nakonec propojil obojí a stal se filmařem sci-fi filmů. Jeho snem bylo také napsat sci-fi román a celý jej ilustrovat. O tom, jaké má výtvarné nadání, se později mohli diváci přesvědčit ve filmu Titanic, kde všechny kresby hlavního hrdiny Jacka kreslil Cameron sám. K filmu jej nasměrovalo shlédnutí Kubrickova slavného filmu Vesmírná Odyssea 2001. Tehdy zjistil, že vyprávět příběhy je to, co chce v životě dělat a co ho hodně zaujalo, byly zvláštní efekty. Tehdy se s kamarádem vypravil k Niagarským vodopádům se zapůjčenou 8mm kamerou a točili, co je napadlo. Pak to sestříhali a slepili. Poté stavěli modely vesmírných lodí a před kusem černého sametu aranžovali různé scény. Nechtěli věřit tomu, jak zajímavě to působilo. Nedlouho poté si opatřil knihu o natáčení Vesmírné Odyssey, kde pochytil filmařské výrazy. V roce 1971 se rodina přestěhovala za prací do Kalifornie, takže se Cameron ocitl blíž filmovým studiím v Hollywoodu.

James Cameron youngZačal se učit ze scénářů filmů

V Los Angeles se přihlásil na školu a začal studovat fyziku a později angličtinu. O prázdninách se vydal s kamarádem autostopem až do Vancouveru a cestou se naučil řídit kamion, aniž by měl řidičský průkaz. Po návratu do Los Angeles přes den chodil do kurzů na vysoké škole a po večerech pracoval. Ve zbytku času psal vědeckofantastický román a kreslil. Na škole potkal spolužáka jménem Randy Frakes, který s ním sdílel vášeň pro fantastické příběhy. Tehdy dopsal Cameron povídku o lidech, kteří přežili nukleární holocaust, a dal ji název Nekropole. Když si ji kamarád přečetl, uznal, že je dobrá a začal mu nosit scénáře filmů, ze kterých se James učil. V té době chodil se svoji budoucí prví manželkou Sharon Williamsovou, která dělala v bistru a stala se předlohou pro roli Sarah Connorové v Terminátorovi. O víkendech si v knihovně kopíroval diplomové práce studentů na témata jako triková kopírka a putující maska. Takže tímto způsobem absolvoval celý vysokoškolský kurz vizuálních efektů, aniž by šel na jedinou přednášku či potkal jediného profesora. Pak přišly do kin Hvězdné války, které Camerona uchvátily, a zpětně na toto období vzpomíná takto: „Vůbec jsme si neuvědomovali, že když chceme začít točit, musíme začít od nuly, dělat nízkorozpočtové filmy a získávat zkušenosti, možná vydělat peníze a jít výš. My jsme ale chtěli rovnou točit film typu Hvězdné války“.

První krátký film Xenogenesis natočil sám a nezávisle

https://www.movieberry.com/static/photos/134842/14714134540_midi.jpgProto napsal sci-fi námět s názvem Xenogenesis. Peníze získal přes kamaráda otce jiného kamaráda, který dělal účetního pro sdružení stomatologů, kteří chtěli investovat. Na setkání s investory přinesl Cameron kresby ke svému projektu a navrhl skromný rozpočet založený na postupném financování. Zubaři mu poskytli 30 000 dolarů a čekali velké zisky. Cameron na to vzpomíná slovy: „I poslední kulisák z béčkového filmu věděl o filmování víc než my“. Ale ani nulová zkušenost s filmováním jim nebránila v tom, aby si pronajali prostory v průmyslové zóně a po knihkupectvích hledali knihy, jak natočit triky. Sami si stavěli kulisy, když si půjčili kameru, museli si nechat vysvětlit, jak do ní zakládat film. Některé prvky, které se v tomto snímku objevily, se pak zúročily ve filmech Terminátor a Vetřelci. Film Xenogenesis, který trval jen 12 minut, však ukázal, že Cameron dokáže stavět a navrhovat modely, umí je nasvítit a nafilmovat pomocí 35 mm kamery, má fantazii.

V dalších dílech se dozvíte, jak se dostal k Johnu Carpenterovi nebo kdy začal pracovat na scénáři k Terminátorovi.
Seriál James Cameron I.díl
Seriál James Cameron II.díl
Seriál James Cameron III.díl

Foto: wikipedia.com, breaoldandnew.com, jamescamerononline.com, movieberry.com

Média