Kameraman Star Wars Peter Suschitsky: Technologie pouze dělá práci snadnější, ale nenahrazuje vaše umělecké schopnosti

Autor:

Špičkový britský kameraman Peter Suschitsky pracuje ve filmu již půl století. Spolupracoval s celou řadou světových režisérů, ale největší úspěchy a potěšení mu přináší spolupráce s Davidem Cronebergem, se kterým natočil již jedenáct filmů. Laskavý pětasedmdesátník přijel jako host na Febiofest, kde si převzal hlavní cenu za přínos pro světovou kinematografii. Je hezké, že přestože pracuje se špičkovou technikou a s velkými štáby, záleží mu hlavně na tom lidském prvku, který je ve filmu čím dál častěji opomíjen.

Suchitzky Peter 3

Nechci být diváky zaškatulkovaný a točit pořád to samé

Máte německé předky, Suschitsky zrovna nezní moc anglicky, že?

Otec pocházel z Vídně a matka z Brna a utekli před Hitlerem do Anglie v roce 1938. Otec pocházel z židovské rodiny, takže bylo jasné, že v Rakousku by měl problémy. Česky umím říct jen pár slov jako „Dobrý den“.

Co Vás přivedlo na myšlenku dát se k filmu? Měl jste nějaký dětský vzor, kterému jste se chtěl vyrovnat?

Začal jsem chodit do kina, když mi bylo 15 let a od té doby viděl spoustu skvělých filmů a byl jsem posedlý Bergmanem nebo Fellinim.

Jaké to je pro Vás jako pro kameramana točit tak tematicky rozdílné filmy, jako jsou Mars útočí, Hvězdné války nebo Cosmopolis?

To je právě ta radost, kterou mi práce přináší. Já nechci být diváky zaškatulkovaný a točit pořád to samé. Je velice jednoduché, když dostanete nálepku jako někdo, kdo umí horory nebo komedie, nebo sci-fi filmy. A já chci točit všechny druhy filmů, tedy kromě hororů.

Pracoval jste s Tomem Hanksem a Tomem Cruisem na filmu Fallen Angels. Jaké to pro Vás bylo pracovat s herci, kteří nikdy nerežírovali? Zeptali se Vás na názor a požádali o radu, nebo byli odhodlaní to dokázat sami?

Byly to práce pro televizi a já jsem doufal, že to tady u vás nikdo neuvidí. Už jsem na to skoro zapomněl, ne že by to byl nějaký propadák, ale nebyla to nejlepší věc, na které jsem pracoval. Nezapomněl jsem však na spolupráci s Tomem Hanksem a Tomem Cruisem, protože byli velice profesionální a věděli, co chtějí. Cruise pak nikdy nic nerežíroval, Hanks myslím, že jednou.

Suchitzky Peter 6Natočil jste i reklamy. Je to odlišná práce od točení filmu a baví Vás to z profesního hlediska stejně?

Mám rád natáčení reklam, i když upřímně raději točím dobrý film než reklamu. Nicméně točení reklam, to je něco jiného a prohlubuje a osvěžuje to moje kameramanské dovednosti. Natáčení reklam trvá několik hodin nebo dnů, na rozdíl od filmu, kde to trvá několik měsíců, takže nemusím si zatěžkávat hlavu nějakými dlouhými přípravami. Jsou hodně kontrastní a většinou mají i velký rozpočet, které mi umožní, abych zkusil nové technické hračky. Myslím, že natáčení reklam je daleko těžší pro režiséra, který musí potěšit různé skupiny lidí od klientů po zadavatele a sponzory, zatímco já musím potěšit jen režiséra a ještě se při tom mohu něco naučit. Je to zábava, díky tomu a finančnímu ohodnocení nemusím brát každý film, který mi nabídnou.

Ve studiu začínáte od nuly a musíte zde vytvořit podle svých představ úplně jiný svět, takže to je velmi vzrušující

Točíte raději ve studiu nebo na lokacích?

Mám rád oboje a každé má svoje. Studio mě nijak nepřekvapí, je to pořád stejné, dekorace jsou postavené, světlo se nemění. Ve studiu začínáte od nuly a musíte zde vytvořit podle svých představ úplně jiný svět, takže to je velmi vzrušující. Exteriéry, ty mají svoje kouzlo zase v tom, že zde není vše pořád stejné a třeba světlo se mění, takže je s ním víc práce, ale o to je to zajímavější.

Uvažoval jste, že někdy opustíte projekt, když jste narazil na neústupného a tvrdohlavého režiséra?

Snažím se podobným situacím vyhnout, a proto vždycky před filmem přemýšlím o tom, co je to za člověka, s kterým budu pracovat. Stalo se několikrát, že jsem raději spolupráci odmítl dříve, než film začal, když jsem zjistil, že by mohly nastat profesně-kolizní situace.

Cronenberg si vybírá neobvyklé příběhy, které nejsou komerční, a nemá žádnou zvláštní ambici točit komerční trháky

PeterSuschitzky with david cronenberg

Jak začala vaše spolupráce s Davidem Cronenbergem? Natočil jste s ním 11 filmů, co má tak speciálního, co ostatní nemají?

Byla to šťastná náhoda a já pořád jsem velice šťastný a vděčný, že s ním mohu pracovat tak dlouho. Jednou hledal nového kameramana a měl takový seznam lidí a já měl to štěstí, že tam moje jméno bylo také. Když mě oslovil, tak jsme si okamžitě padli do oka. On si vybírá neobvyklé příběhy, které nejsou komerční, a nemá žádnou zvláštní ambici točit komerční trháky. Je si samozřejmě vědom toho, kolik ten film stojí a kolik by to mělo vrátit, aby mohl točit i další film, ale nechce se finančním úspěchem nechat znepokojovat. Vždycky chce, aby další film byl úplně jiný než ten předešlý, nikdy se nesnaží opakovat. Je to velice inteligentní člověk. Má největší intelekt ze všech režisérů, se kterými jsem pracoval. Pro mě je radost s ním pracovat, protože přesně ví, co chce točit. Neplýtvá časem a ví, jaké záběry použít, aby je nemusel točit znovu.

Pracoval byste raději s Woody Allenem nebo Stanley Kubrickem?

Je spousta nežijících režisérů, se kterými bych moc rád pracoval, ale již k tomu nikdy nedojde, ale s Woody Allenem bych pracoval moc rád.

Peter Suschitzky 2Normálně potřebuji několik týdnů na přípravu filmu

Potřebujete nějaký minimální čas na přípravu filmů, nebo jste schopen třeba do týdne být na druhé straně zeměkoule a točit?

Kdyby to bylo tak narychlo, znamenalo by to, že někoho vyhodili a mě potřebují na jeho místo, což nemám rád, protože nerad „dědím“ štáb, rád si jej vybírám sám. Nemám svůj vlastní štáb, který bych si vozil sebou, rád pracuji s místními lidmi. Takže potřebuji nějaký čas na to, abych se s nimi seznámil a poznal je. Musí být profesně i lidsky dobří, pokud by jeden faktor chyběl, nefungovalo by to mezi námi. Normálně potřebuji několik týdnů na přípravu filmu, ale nedělal bych z toho dogma, mohlo by to být zajímavé dostat se do projektu tak rychle, byla by to jistě pro mě profesní výzva.

Obdivujete některého ze svých kolegů pro jeho umělecké schopnosti, nebo dneska musí být kameraman jen dobrý IT a to umění už se tam tak moc nepotřebuje?

Já technologii nerozumím, takže používám svoje oči. V optických věcech se mohu spolehnout na svého asistenta, který smontuje kameru dohromady, protože já o tom nic nevím. Myslím si, že to umění a ta schopnost člověka tam stále je, protože na počítači úplně nemůžete změnit ten pohled, myšlenku nebo hloubku fotografie. To musí být správně připravené před kamerou. Můžete to upravit, abyste to vylepšili, ale ne to totálně změnit. Nebylo by to ani dobré tak dělat, protože by to vypadalo falešně a neupřímně. Technologie pouze dělá práci snadnější, ale nenahrazuje vaše umělecké schopnosti.

Nenávidím točení v autech, a kdyby šlo o jiného režiséra, tak bych tu práci odmítl

mars attacksKterého ze svých filmů si vážíte nejvíce a které považujete jako kameraman za nejnáročnější?

No, myslím, že Rocky Horror Picture Show a Mars útočí by patřily do kategorie mých oblíbených filmů. Každý film je pro mě určitou výzvou a řekl bych, že Cosmopolis byl jeden z nejtěžších filmů, na kterých jsem kdy pracoval, protože se děj odehrává uvnitř auta a tam nemáte moc místa kam dát kameru a umístit osvětlení. Takže to bylo technicky velmi náročné a myslím si, že často technická výzva není ta nejzajímavější. Nenávidím točení v autech, a kdyby šlo o jiného režiséra, tak bych tu práci odmítl.

 

Film Mars útočí měl hvězdné herecké obsazení. Bylo pro Vás lepší pracovat s profesionálními hvězdami, které mohou mít své manýry, nebo byste raději pracoval s neznámými herci, kteří by byli rádi za tu šanci?

Většina skvělých herců jsou opravdoví profesionálové a nechovají se nijak arogantně, i když musím přiznat, že nemám rád, když během filmu řeší jiné problémy než je film. Jsem radši, když se soustředí na kvalitu své práce než na kvalitu svého karavanu.

Star Wars

Točil jste Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder. Proč jste netočil i epizodu IV a VI?

Když jsem to točil, tak jsem nevěděl, že to bude epizoda V, protože pak se ta čísla nějak změnila. I když trvá vaše spolupráce jen jeden film a někdo zradí vaši důvěru, tak stejně jako v manželství je těžké ji znovu obnovit. Když mě George Lucas oslovil s nabídkou točit film Kačer Howard, kde hlavní roli měla hrát nějaká mechanická loutka, tak jsem to odmítl, protože raději točím s lidmi. Domnívám se, že to je důvod, proč mi pak již nenabídl další spolupráci na Star Wars.

Říkal jste, že máte rád různorodost a nerad točíte stejné filmy. Takže byl byste ochoten pracovat na dalších dílech, kdyby Vám nabídli velký honorář?

Nerad bych, aby to opět znělo nějak dogmaticky. Záleželo by to na pracovní a finanční situaci, ve které bych se ocitl. Kdybych předtím nefilmoval již deset let, asi bych řekl ano, protože bych potřeboval práci a také by hodně záleželo na tom, kdo by to režíroval.

Problém digitalizace: Nikdy k tomu nezavolají kameramana

Suchitzky Peter VitforTy původní díly Star Wars pak byly digitálně restaurovány. Jaký je Váš názor na upravování starých filmů, když to technologie dovolí?

Nemám námitky proti technickému zdokonalování filmu, pokud to nezmění děj filmu nebo jeho vizuální stránku. Přál bych si, kdyby mě bývali na to pozvali, protože když jsem to potom viděl, byl jsem šokován, jak změnili světelný kontrast. Ale myslím, že tohle je obecně problém digitalizace. Nikdy k tomu nezavolají kameramana, a já když teď vidím na Blu-Ray nebo DVD filmy, které jsem kdysi natočil, tak je občas vůbec nepoznávám. V tom případě je kameraman vydán na milost a nemilost nějakému technikovi, který prostě film změní podle svého názoru. Třeba digitalizace filmu Nahý oběd mi připadá, jako kdyby si nějaký technik v LA po dvaceti minutách skočil na oběd a pak se vrátil a zapomněl si sundat sluneční brýle, protože je to najednou strašně zesvětlené.

Co je pro kameramana nejdůležitější a co byste poradil každému budoucímu kameramanovi?

Nejdůležitější věcí pro mě je fakt, že pracuji na filmu, který slibuje to, že bude dobrý. Začínajícím kameramanům bych poradil, aby se nevzdávali svých zájmů a koníčků, kterým by se věnovali, když nebudou točit. Měli by si užít života, když nepracují.

Za poskytnutí rozhovoru děkujeme Febio Festu. Foto: Peter Suschitsky, britishcinematographer.co.uk, Febiofest,  Star Wars, Mars Attack, Eva Csölleova