Kurt van der Basch: Storyboarding je důležitý i pro kalkulaci rozpočtu celého filmu

Autor:

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se objevil na jediný den renomovaný kanadský storyboardista holandského původu žijící v Praze, Kurt van der Basch. Hned následující den odlétal do Londýna kvůli dalšímu filmu. Ale i za jediný den toho stihl hodně, vést workshop a osobně provést výstavou svých prací, na které byly vidět vůbec poprvé jeho storyboardy k filmům Atlas mraků, Star Wars aj. Protože jsme nikdy s nikým od jeho profese nemluvili, připadalo nám dobré položit mu několik otázek.

Začal jsem pracovat na Barrandově jako asistent v kanceláři

Co vás vedlo k tomu, že jste se přestěhoval z Kanady do Prahy a co jste dělal předtím ve své domovině?

Z Nova Scotia jsem se do Prahy přestěhoval v roce 1999, abych tady učil angličtinu. Doma jsem studoval hru na piano na Acadia University.

Jak jste se dostal k malování storyboardů? Líbilo se vám kreslení a pak potkal někoho od filmu, kdo viděl vaší práci a požádal vás, abyste pro něj začal pracovat?

Začal jsem pracovat na Barrandově jako asistent v kanceláři a pak se přesunul do pozice produkční ilustrátor. Po několika letech mě jedna produkce oslovila a požádala, zda bych pro ně neudělal storyboarding. Pak se režisér Liev Schreiber rozhodl dát mi šanci a pracoval jsem pro něj na filmu Everything is Illuminated.

Kurt van der Basch 2Kreslíte tužkou. Je to stále přijatelné v  éře moderní technologie nebo to všechno musíte stejně skenovat? Když uděláte storyboardy, je to váš majetek nebo patří režisérovi?

Je nás spousta storyboardistů, kteří pořád kreslí tužkou, ale také mnozí používají Wacom Cintiq, kde mohou kreslit digitálně přímo na obrazovku. Většinou podepisujeme smlouvy, že veškerý materiál, který nakreslíme, patří produkci, ale studia v mnoha případech umělcům dovolí, aby používali několik vzorků ve svém portfoliu.

Dneska již nemluvíme o tištěných scénářích, všechno čteme na bezpečnostním serveru

Jak to funguje? Režisér se s vámi spojí, pošle vám scénář a vy nakreslíte storyboard nebo vám jen nastíní svůj nápad, vy nakreslíte příběh a to se pak porovná se scénářem?

Normálně to funguje tak, že dostaneme scénář, který si přečteme. Dneska již nemluvíme o tištěných scénářích, protože zde platí přísná pravidla o nezveřejnění, takže všechno čteme na bezpečnostním serveru. Pak se setkáme s režisérem nebo ještě i s kameramanem a začteme kreslit scénu, která je nejvíce potřeba (většinou velké VFX sekvence). Režisér nastíní pořadí záběrů a já pak kreslím přímo na „place“, abychom se ujistili, zda všechno je tak, jak podle představ, zejména rozfázování záběrů. Pak si to vezmu sebou a kreslím pečlivě všechno, pak to oskenuji a opatřím poznámkami, které mohou být důležité pro správné pochopení kresby.

Jak dlouho trvá a kolik obrázků potřebuje, řekneme 90 minutový film?

To se takhle nedá určit. Téměř nikdy se nekreslí celý film, pouze ty části, kde je storyboarding nezbytný. Jedna velká akční sekvence zabere většinou 30 stránek, z nichž každá obsahuje 4-5 obrázků.

Kurt van der Basch serena 9

Co se stane v případě, že vaše představy jsou rozdílné od těch které má režisér nebo scénárista? Komunikujete spolu během procesu kreslení, nebo uděláte svoji práci, vezmete peníze a rozloučíte se? Jste přítomný při natáčení?

To záleží na režisérovi. On nebo ona vždy mají poslední slovo, protože to je JEJICH projekt. Ale většina režisérů je příznivě nakloněna jakýmkoliv návrhům, které mohou vylepšit film. Tento přístup je zajímavější přínosnější. Jsou ale režiséři, kteří chtějí pouze to, abych jim nakreslil jejich nápady a nežádají žádné další nápady nebo návrhy. Ale to je také v pořádku.

Filmy s velkým množstvím vizuálních efektů a spoustou kaskadérů potřebují nejvíce storyboardingu

Je storyboarding nutností pro každý film? Mluvíme o jakémkoliv druhu filmu nebo pouze o těch velkých a nízkorozpočtové nic takového nepotřebují?

V porovnání třeba se sci-fi, romantická komedie moc storyboardingu nepotřebuje, pokud tu tedy nejsou nějaké hodně komplikované sekvence nebo akční scény. Filmy s velkým množstvím vizuálních efektů a spoustou kaskadérů potřebují nejvíce storyboardingu, protože si je příslušná oddělení mohou vzít a spočítat podle nich svůj rozpočet, což je velice důležité na začátku filmování.

Jak jste se dostal k Hvězdným válkám? Jste nejlepší v branži nebo někdo ze štábu viděl vaše kresby a požádali vás, abyste s nimi spolupracoval?

Mám daleko k tomu, abych mohl říci, že jsem v branži nejlepší. V Londýně bylo hodně práce a jeden kolega zmínil moje jméno, když se na něj štáb obrátil, protože sám byl zaháčkovaný v jiném projektu. Tak jsem letěl do Londýna, kde jsem se setkal s J. J. Abramsem a producenty, kteří byli všichni velmi vstřícní a nabídli mi práci.

Ve které fázi se k filmu připojujete? Znáte celý příběh, takže mnohdy víte víc a dřív než herci?

Storyboarding je potřeba většinou hned na začátku filmu, takže se může udělat rozpočet, může se změnit scénář, pokud je to potřeba a není ještě příliš pozdě. Často víme víc než herci, ale dobří herci znají celý příběh jinak než lidé technických profesí, jestli víte, co tím myslím?

Jako u většiny profesí je dobré, když kromě talentu máte známé i na potřebných místech

Kurt van der Basch Eva CsoellovaCo potřebujete, aby se z vás stal dobrý storyboardista? Schopnosti kreslit, fantazie a představivost a pak vás určitě někdo osloví nebo musíte mít je dobré známé a štěstí?

Abyste byl dobrý, je samozřejmě potřeba abyste uměl velmi dobře kreslit. Kolegové se mnou budou souhlasit, když řeknu, že když budete kreslit hodně obrázků každý den, že se vaše technika vylepší a zlepší o mnoho rychleji. Musíte rozumět tomu, jak kamera pracuje, jaké jsou potřeba objektivy a také jak určité úhly a pohledy přecházejí do následujících sekvencí. Pokud vás samozřejmě zajímá i film jako takový, je to vítaný bonus. Jako u většiny profesí je dobré, když kromě talentu máte známé i na potřebných místech. V Evropě storyboardisté většinou nemají agenty a každá práce je doporučena někým, kdo vaši práci už viděl a líbila se mu.

Byla práce na Hvězdných válkách pro vás profesním vrcholem, kterému se nic nevyrovná ani jej nepřekoná? Budete pracovat na části VIII a nemyslíte si, že tomu chybí něco, co měly původní příběhy ze 70. let?

Hvězdné války byly v mnoha směrech skvělá zkušenost a již loni jsem pracoval na příběhu VIII a jsem přesvědčen, že ty nové příběhy jsou inspirovány a obsahují v sobě to, co měly původní příběhy. Nový díl bude výjimečný.

Média