Elév nezávislého filmu natočil thriller Pomsta na televizní úrovni

Autor:

Velmi mladý všestranný filmař, který s filmovou tvorbou začal už v prvním ročníku na gymnáziu videoklipem pro kapelu Moment. Posléze natočil a zpracoval dokument o svém dědovi, vojenském pilotovi, který zachránil starý armádní letoun před zničením. Za dokument dostal otevřenou pochvalu poroty na Českém Videosalonu v Novém Městě nad Metují a získal hlavní cenu. V roce 2015 natočil středometrážní výpravný hraný film, jehož premiéra se uskutečnila na Cinema Open, coby nejmladšího tvůrce v historii festivalu.  Nedávno doslova překvapil středometrážním hraným filmem, podle odvážného námětu a se skvělým hereckým obsazením. Snímek vybojoval postup do celostátní filmové soutěže. Za několik dní ho čeká premiéra před veřejností v hradeckém biografu. Ve volném čase se David věnuje historii a vede informační stránku Události z Hradce, kam přispívá svými články a video reportážemi.

David Balda citace

V 16 letech jste natočil řemeslně velmi kvalitní práci v podobě Pomsty. Zvládl jste ukočírovat kvalitní herce, zastat funkci velice profesionálně působící kamery a film i velmi dobře sestříhat. Jste stále na gymnáziu, nemáte filmovou školu a učíte se za pochodu. Jak dlouho a jakým způsobem sbíráte zkušenosti s filmovým jazykem?

David Balda 1Je pravda, že jsem spíše samouk, občas se poradím s nějakým odborníkem, ale na většinu věcí si musím přijít sám. Jinak natáčím celkově asi už 7 let a po celou tu dobu sbírám učité zkušenosti a ponaučení z minulých chyb.

Víme, že jste před tímto hraným thrillerovým dramatem natočil také úspěšný dokument Historie jednoho letadla a hraný film Nebeský strážce. Který z těchto filmů pro vás byl před natočením Pomsty zlomový a v čem vám konkrétně pomohl?

Řekl bych, že zlomové byly oba. Úspěch dokumentu Historie jednoho letadla mně dal takový ten prvotní impuls, abych se pustil do něčeho většího a náročnějšího a tím byl právě Nebeský strážce, který mně zase dal mnoho zkušeností a upozornil mě na spoustu chyb v celém procesu vytváření filmu.

Vítek mi přinesl asi 5 různých námětů a já si vybral právě Pomstu

Kde jste objevil talentované herce Vítka Martince a malou Vilmu? Celkově byl herecký ansámbl na vaši věkovou kategorii neskonale skvěle obsazen.

Je pravda, že jsem byl sám překvapen, jak výborné herecké výkony dokázali nejen Vítek s Vilmou, ale i ostatní herci. Na Vítka Martince jsem se občas přišel podívat do divadla, když vystupoval v nějaké inscenaci, ale osobně jsme se neznali. Seznámili jsme se až na premiéře Nebeského strážce, kde mě Vítek oslovil s tím, že píše scénáře a že by mi jich chtěl pár nabídnout. Zanedlouho jsme se sešli a Vítek mi přinesl asi 5 různých námětů a já si vybral právě Pomstu. Jinak, co se týče Vilmy, tu jsem poprvé potkal na čtených zkouškách asi dva dny před natáčením. Vítek mi totiž řekl, že na tuto roli má vybranou skvělou herečku a ať mu důvěřuji a jak se zdá, tak se mi to velmi vyplatilo, jelikož Vilma je velice talentovaná a šikovná herečka

David Balda verticalJak se vám spolupracovalo s Vítkem, který je starší a zároveň napsal i scénář, tudíž sám sobě na tělo?

To je přesně to, co mě na celém filmu bavilo nejvíce. Vzhledem k tomu, že si Vítek napsal scénář na sebe, nebyly při natáčení žádné problémy s dialogem, výrazem atd.

Co malá Vilma, zdá se, že je to přirozený talent, musel jste jí vést správným směrem či to šlo samo?

Řekl bych, že to šlo samo. Vilma přišla vždy na natáčení zcela připravená, stačilo jen vysvětlit scénu a povedlo se to třeba někdy i na první dobrou.

Pan Zapletal to zahrál snad ještě lépe, než jsme to měli vymyšlené

Největší respekt si u vás jistě vydobyl Jiří Zapletal, člen souboru Klicperova divadla v Hradci Králové. Jak dlouho mu trvalo naučit se ruské dialogy a jak mu to šlo? Musel jste korigovat i takto zkušeného herce?

Natáčení s Jirkou Zapletalem bylo neuvěřitelně zajímavé, jelikož ruský monolog, který se myslím ani moc dlouho neučil, zahrál tak dokonale, že jsme si ho ještě na večerním natáčení v tentýž den pouštěli asi desetkrát dokola. S korigováním nebyl problém, pan Zapletal to zahrál snad ještě lépe, než jsme to měli vymyšlené.

Nicméně nesmím opomenout druhého herce z Klicperova divadla, který ve filmu hraje, Honzu Bílka, který si střihnul roli starostlivého dědečka. Nejen, že je to výborný herec a zahrál roli naprosto dokonale, tak nás během natáčení obohacoval neskutečně příjemnou atmosférou.

Kde se vám podařilo shromáždit prostředky na natáčení?

Za financování jsme vděčni mé mamce, která s námi zároveň absolvovala téměř každé natáčení a se vším nám pomáhala.

Aby obrazová rovina vypadala, jak vypadá, byl jste nucen pracovat s profesionální technikou?

Ano, k dispozici jsme měli zrcadlovku Canon 7D od Martina Mercla a Jirky Česáka. Co se týká gripu, používali jsme steadicam, jízdu a také jsme film obohatili nekolika záběry z drona.

Film je kolektivní práce, kdo vám nejvíce s Pomstou vypomohl?

Jak jsem již řekl, tak mi nejvíce pomáhala moje mamka. Potom samozřejmě celý štáb, který byl vůči mně nesmírně tolerantní a v mnohém mi pomohl. Tady také musím zmínit kamaráda Dana Karlička, který nám nejen pomohl s pravdivostí všech rvaček, jelikož se věnuje bojovému umění, tak i se světlem a zvukem.

Ovšem na koho nesmíme vůbec zapomenout je Martin Sedláček, výborný hudební skladatel a PR Klicperova divadla, který udělal k filmu neuvěřitelnou autorskou hudební postprodukci, která film vyzvedla nejméně o polovinu.

Až vstřebáte úspěch, kterým směrem se vydáte, jakému projektu byste se chtěl věnovat příště? Opět hranému filmu nebo se vrátíte k dokumentu?

Už těď máme naplánovaný další film. Bude to také drama a akční podle scénáře Vítka Martince a námětu Lukáše Zemana. Natáčení bude probíhat v červenci letošního roku a chtěli bychom dosáhnout celovečerního filmu.

K jaké vzhlížíte budoucnosti? Studium filmové školy, práce v TV či ve filmovém průmyslu? Co je váš sen, který by vás naplnil životní a uměleckou spokojeností?

Samozřejmě bych se chtěl v budoucnosti věnovat filmové režii buď u nás, nebo v zahraničí. Určitě plánuji jít na nějakou školu jako třeba FAMU, pokud mě tak ovšem vezmou :).

Pan Bělík Vám na soutěži osvětlil práci v ČT, která není žádný med. Nepřišel jste hned o iluze, nebo Vás to spíš utvrdilo v tom, že jdete správnou cestou, ale je to tvrdá práce a ne příliš fair prostředí?

O iluze jsem každopádně nepřišel. Plně si uvědomuji, že dostat se do televize není žádná hračka, ale za zkoušku nic nedám.

Podpora nezávislého filmu je v České Republice opravdu slabá

S Pomstou od vás nic nikdo nic nečekal, byl jste svobodný a nezávislý. Uvědomujete si, že to mohlo být také poprvé a naposled a jak půjdete nahoru do profesionálního filmu, tak budete víc a víc na někom závislý a víc svázaný?

To si kažopádně uvědomuji, ovšem já si budu vždy stát za svým názorem a budu se ho pokoušet prosadit.

David Balda 3Už jste soutěžil několikrát na soutěžích a přehlídkách neprofesionální filmové tvorby po celé republice, jak se vám úroveň pozdává? Co vám vadí, co by jste případně změnil?

Je to soutěž od soutěže. Někde je poměrně dobrá urověň, jako například na Českém videosalonu a někde naopak mnohem horši. Já osobně bych uvítal více soutěží na lepší úrovni a také hlavně mnohem více festivalů pro středometrážní filmy.

Jako mladý režisér, cítíte, že by v ČR měla být podporovaná nejen komerční tvorba, ale i tvorba nezávislá? Mimochodem Pomstou jste podle nás přesně splnil kritéria nezávislého filmu, přestože nedosahujete ani juniorského věku.

Každopádně, myslím si, že podpora nezávislého filmu je v České Republice opravdu slabá.

Děkujeme za rozhovor Davidovi a dodáváme, že zanedlouho přineseme interview s hlavními představiteli filmu Vítkem Martincem a Vilmou Dršatovou. 

Média