Light verze DaVinci Resolve zdarma

Autor:

Pokud potřebujete kvalitní gradovací software, firma Blackmagic Design pro vás uvolnila lite verzi zcela zdarma. Jaká jsou ale omezení této verze oproti té placené?

DaVinci Resolve je jeden z nejpoužívanějších profesionálních softwarových nástrojů pro color grading na světě. Nabízí nepředstavitelnou škálu gradovacích nástrojů a spoustu dalších funkcí jako například stabilizaci obrazu. Jeho plná verze přichází i s vlastním ovládacím pultem a pokud byste si ji chtěli pořídit, připravte si $30.000. Existuje však také pouze softwarová verze za již vcelku přijatelných $1.000. Pokud jste ale nezávislý filmař a vaše zdroje jsou velmi omezené, máte možnost si stáhnout volnou legální Lite verzi, která oproti té placené postrádá pár funkcí, ale většině z nás může být i tak velmi užitečná.

 

Co nám tedy bude chybět oproti placené verzi? Hlavní rozdíl je možnost pracovat s obrazem nanejvýš ve Full HD rozlišení, takže se bohužel žádné gradování ve 2K konat nebude. Dále tu chybí funkce stereoskopického 3D, redukce obrazového zrna, power mastering, remote grading a sdílení projektů s extérní databází. Budete také omezeni na dva gradovací moduly a podporu pouze jednoho GPU a jedné karty RED rocket card. Nicméně i tak dostáváte neuvěřitelně výkonný program, který lze používat i ke komerčním účelům; žádné zakázané ukládání a exportování nebo vodoznaky známé ze zkušebních verzí.

 

 

Tato verze je dostupná pro Mac OS X a Windows. Abyste si ji ale mohli stáhnout, je potřeba na webové stránce uvést své osobní údaje, jak už to tak dnes bývá.

Pokud jste se rozhodli program stáhnout, následujte tento link, odkaz na stažení je úplně dole: https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/workflow

Média