Vzkříšení kamerové legendy: Bolex Digital

Autor:

Většině kameramanů, zejména starších ročníků, jistě nemá cenu představovat značku švýcarské firmy na filmové kamery jménem Bolex. Ta, založena Jacquesem Bogopolskym, od kterého je odvozen i název společnosti, vyráběla od roku 1927 nespočet typů filmových kamer a projektorů. Jedním z nejznámějších typů byl model H16 SBM a H-16 EL - elektrická verze z roku 1975. Kamery snímaly na úzké filmy šíře 16mm a vyznačovaly se posuvným pevným trojobjektivem o různých ohniskových délkách. Byly téměř nerozbitné, vysoce odolné a snesly opravdu i profesionální zatížení.

 http://www.filmcentre.co.uk/images/cam/Bolex%20RX5%20with%20POE%20Zoom%20lens%2016-100.jpgDost však už historie, přenesme se do současnosti, protože málokdo ví, že se objevil projekt Digital Bolex. Ten odstartoval v roce 2012 společností Cinemeridian, která získala licenci k názvu od firmy Bolex International  a vytvořila prototyp digitální Super 16mm kamery označenou dodatkem D16, k úctě posledním nejúspěšnějším modelům.

Z velitelství v Los Angeles a výrobní linky v Torontu řídí odborníci výrobu tohoto možno nového fenoménu pro nezávislou a školní kinematografii, kde se snažili dostát kritérii kamery s dostupnou cenou, zaznamenávající video sekvence v nekomprimovaném hrubém formátu.

Designéři kamery společně s Elle Schneiderovou natočili krátký film s názvem Jeden malý krok, kde otestovali jejich prototyp, který se promítal v sekci krátkých filmů na festivalu v Cannes v roce 2012. A od odborníků za svůj záměr sklidili ovace. Dalším podstatným krokem bylo zapojení se do Kickstarteru. I díky pomoci známých kameramanů – bloggerů Philipa Blooma a Stua Maschwitze  se přehoupli tvůrci Bolexu přes noc na crowdfundingovém portále o 100 tisíc dolarů a všech 100 limitovaných kusů kamer bylo prodáno v rámci kampaně „První dostupná digitální kamera“. Kampaň na Kickstarteru tak podpořili lidé celkovou částkou 262 tisíc dolarů. Mohla tedy započít  výroba, která trvala zhruba rok a v prosinci 2013 se tak kamery dostaly k prvním majitelům.

Velký rozdíl v kameře oproti ostatním digitálním kamkordérům je ten, že digitální Bolex snímá statické snímky za sekundu namísto tradičního komprimovaného video streamu a umožňuje přichycení 16mm tradičních objektivů, kterých je po světě stále velká spousta. D16 je jedinou kamerou na světě s bajonetem typu C a celkově teprve druhá kamera, která používá Adobe Cinema DNG, otevřený formát RAW souborů. Srdcem mašiny je CCD senzor o velikosti Super 16mm navržený věhlasným Kodakem.

Bolex měla být první dostupná kamera namířená do konzumní oblasti co nabídla 2K rozlišení, ale bohužel než byla v daném počtu vyrobena, předstihla jí firma Blackmagic Design se svojí dotykovou filmovou kamerou. Škoda. Bolex alespoň před rokem ohlásil hodně odvážný krok, že bude také prodávat speciální monochromatickou kameru, jenž se stane vedle kamer od firmy Red, či Leica jednou z mála na světě, která se zasvětila pouze černobílému obrazu. Dále svůj sortiment kromě kamer rozšířila značka i na řadu objektivů, které nabízí skrze svou webovou stránku.

A co všechno model digitálního Bolexu uvnitř nabízí a jak vlastně vypadá? Pojďme se na něj podívat detailněji.

Kamera zaznamenává několik rozlišení. Nejlepším je 2048x1152 (Super 16mm) a nejmenším 1920x1080 (16 mm). Výrobci slibují v budoucnu i rozšíření možností volby rozlišení na více druhů. Záznam probíhá v 12 bitovém DNG RAW formátu v 12 bitové barevné hloubce s úžasným barevným poměrem vzorkování 4:4:4. Jako bajonet kromě typu C slouží i možnost dovybavit kameru upevněním EF, MFT a profesionálním PL. V kameře můžete nastavovat citlivost snímače volbou ISO 100, 200, 400 a v budoucnu bude možno nastavit až 800 ISO. Model nabízí tři tradiční snímkové frekvence 23,98 fps, 24 fps a 25 fps. Pro připojení mikrofonu slouží 2 kanály s phantomovým napájením XLR a záznam probíhá v profesionální kvalitě 24 bitů se vzorkovací frekvencí 96kHz či 44kHz. Kamera disponuje výstupem v HD kvalitě přes HDMI či v SD kvalitě přes klasické analogové konektory. Kromě výstupu na sluchátka je na přístroji ještě vysokorychlostní konektor USB 3.0. Úložiště obrazových dat je řešeno dvojitě,  vnitřním SSD diskem a pomocí dual slotu na karty Compact Flash. Paměťové bezplotnové disky se nabízejí ve variantách 256 GB, 512 GB a 1TB. Na nejmenší disk natočíte 45 minut, na střední 90 minut a na nejlepší přes 3 hodiny záznamu v nejvyšší Super 16 kvalitě v rozlišení 2K.

O chod kamery se stará interní baterie a je zde 4 pinový XLR konektor pro externí baterii od napětí 12V. Tělo kamery je z kvalitního karbonizovaného hliníku a zespodu je možné našroubovat pistolový držák, jenž slouží jako rukojeť. Kromě ovládacích prvků a konektorů obsahuje integrovaný displej, sáňky na příslušenství jako reflektor či mikrofon a samozřejmě bajonet na objektiv. Robustní ruční kamera váží bez objektivu něco málo přes 2 kilogramy.

Kamera se pozvolna dostává do terénu a do Evropy. Za oceánem už ji však vyzkoušelo několik známých tvůrců, například černý režisér Spike Lee. O tvůrcích kamery Bolex vznikl i snímek s originálním názvem Beyond The Bolex. Na jejich stránkách www.digitalbolex.com se vám otevře svět této uhrančivé kamery, z které číší tradice filmového kameramanského řemesla. Na stránkách najdete eshop, nabídku příslušenství, přehled natočených projektů na kameru, diskuzní fórum a další.  A že to Bolex Digital myslí vážně, toho  je důkazem například grant, který poskytuje tvůrcům z řad něžného pohlaví.

Úspěch kamery lze těžko předpovídat. Její výhodou je opravdu kvalitní dílenské zpracování, úcta k téměř stoleté tradici značky a nekompromisní kvalita záznamu. Pokud jde ovšem o rozlišení, na tomto poli trochu kameře ujíždí vlak. Snímač už větší rozlišení než 2K nesnese a tam číhá největší riziko v případném zájmu o tento model.  Pokud přihlédneme na vysokou cenu (cca 80-90 tisíc) oproti rozšířeným zrcadlovkám, které dnes některé točí ve 4K,  asi moc pšenka této kameře ve střední a východní Evropě nepokvete.

Své uplatnění ale jistě najde ve filmových školách, kde dovede studenty k jistě koncepčnější a tradičnější práci, než kdejaká chaotická „dotyková“ zrcadlovka. Může se stát opravdu exkluzivní v hudebním průmyslu, pro majetné „cool“ doplňkem a celkově pěkným šperkem každé dražší produkce.

Natočeno na Bolex Digial D16:

Média