Nová vlna

Jan Míka

 


Jan MíkaPředstavujeme vám Jana Míku, který pod značkou Filmofon produkuje krátké snímky, v kterých se cíleně zaměřuje na výrobu animovaných a kombinovaných filmů. Za ně získal několik ocenění na tuzemských i mezinárodních festivalech, navíc je důstojným nástupcem práce svého otce, scénaristy Jana Míky staršího.

Filmografie:

2016 Jsme přece lidi 
2015 Jan Hus
2006 Jedním slovem román (studentský film)

 

 

Na festivalu Cinema Open jste loni představil kombinovaný hraný a animovaný film Jsme přeci lidi. Patřil k nejlepším filmům festivalu. Prozraďte nám pozadí jeho vzniku? Jak dlouho jste na něm pracoval?

Kompletní vývoj a výroba od námětu k finální podobě filmu trvala zhruba 2 roky. Čas sebrala technologická náročnost, zejména triková post-produkce a animace, také se však na termínech podepsalo počasí. Měli jsme naplánované zimní natáčení a sníh prostě ten rok nebyl. Museli jsme jej přesunout až na další zimu. Naštěstí práce bylo tolik, že se výroba filmu nemusela zastavit.

Jan Mika citace

Jan Mika Jsme preci lidi nataceni 3Mohl jsem film natočit přesně tak, jak jsem chtěl

Nejedná se ryze o studentský film, držíte se na něho práva? Jak moc škola zasahovala do vaší umělecké koncepce?

Producentem filmu je FAMO v Písku, moje studio FILMOFON je koproducentem. Film vznikal jako můj absolventský film na oboru Vizuální efekty a klasická animace a naštěstí jsem měl důvěru a podporu ze strany pedagogů. Mohl jsem film natočit přesně tak, jak jsem chtěl.

Jaký byl největší úspěch filmu v zahraničí?

Film získal několik cen na mezinárodních festivalech, větších i menších, získal francouzskou distribuční společnost, která se stará o světový prodej a rozprchl se do celého světa. Z toho mám obrovskou radost. Za největší úspěch ale považuji navázání cenných kontaktů s kolegy z oboru, studii i producenty. Měl jsem možnost cestovat a film doprovázet, vidět spoustu konkurenčních filmů a získat tím pádem i inspiraci ze současných trendů v animaci.

FILMOFON - malé nezávislé studio, které se živí komerční tvorbou, ale investuje získané prostředky do vlastních projektů

Po filmové průpravě na školách jste se rozhodl produkovat krátké filmy.  Co vás k tomu přimělo? Nechtěl jste přijít o vlastní svobodu?

Filmofon jsem rozběhl ještě před školou. Je to malé nezávislé studio, které se živí komerční tvorbou, ale investuje získané prostředky do vlastních projektů – tj. do výroby krátkých animovaných a kombinovaných filmů. Krátký film nabízí možnost experimentovat s technologiemi, zkoušet, objevovat a to mě baví. A nemusím přitom nikoho přesvědčovat, nebo se něčeho doprošovat.

Jan Mika Jsme preci lidi nataceni 4Jaké jsou výhody pracovat sám na sebe a rozhodovat kompletně o uměleckém díle?

Přesně tyto. Pracuji sám na sebe a rozhoduji kompletně o uměleckém díle. Jsem svým pánem a co mě zrovna baví, to udělám. Zní to idylicky, ale věřte mi, že nevýhod je také mnoho.

Můžete přiblížit jaké nevýhody máte na mysli?

Když podnikáte, jste živnostník, žijete v permanentní nejistotě. Nemůžete se spolehnout, že za půl roku budete mít příjem. Stát živnostníky také příliš nepodporuje, spíše naopak. Když potřebujete někoho zaměstnat, je to obrovská zátěž. Žijete pak v neustálém stresu, protože potřebujete uživit sebe, svoji rodinu, ale máte zodpovědnost i za spolupracovníky. Je to riziko, zvlášť když vyrábíte krátkometrážní filmy, které jsou komerčně nezajímavé. Musíte tedy přijímat placené zakázky a tím odsouváte svou hlavní práci na vedlejší kolej, vracíte se k ní ve volných chvílích, výroba se protahuje a tak dál a tak dál...

Jan Mika verticalOblast filmu a videa je přesycena. Jak je pro vás těžké shánět klientelu a co považujete za nejdůležitější? Jaká práce převládá, animace či živé natáčení?

Nějak se mi daří, že klientela se ozývá sama. Mám teď na mysli komerční zakázky, které mě živí. Co se týče poměru animace:živé natáčení, řekl bych, že je to 50:50. Snažím se specializovat na animovaný a kombinovaný film, ale zatím si nemůžu dovolit odmítat ani čistě hrané zakázky. Koneckonců jsem studoval hranou režii na FAMU v Praze, takže jsem pořád „v oboru“.

Zatím své filmy financuji ze svých vlastních zdrojů, což je velká zátěž

Chcete pod svou hlavičkou tvořit i nekomerční žánry či dejme tomu celovečerní filmy?

Celovečerní filmy v plánu nemám, chci se cíleně věnovat krátkometrážní tvorbě a rád bych časem podporoval i projekty jiných autorů.

Jak byste rád financoval svoje filmy? Máte povědomí o financování českých filmů, využíváte jej či se chystáte využít?

Zatím své filmy financuji ze svých vlastních zdrojů, což je velká zátěž. Mám teď podanou žádost o podporu vývoje filmu na fondu kinematografie, tak uvidíme, jestli mi stát uleví…

Prozraďte nám plány do budoucna, rýsuje se kromě komerčních zakázek i nějaký film?

Připravovaný film se jmenuje HUSA a měl by být hotový v roce 2020. Je to krátký film kombinující klasickou loutku, 2D plošku a počítačové 3D. Je určený dětem, ale jsem přesvědčený, že bude zábavný i pro dospělé. Krom toho připravuji další film pro vývoj, který bude kombinací plošky a hrané akce.

V nekomerčních filmových sférách se bojuje o názvosloví, používat nezávislý, neprofesionální nebo amatérský film. Jak oddělit soutěže pro ryzí amatéry a pro pokročilé tvůrce jako jste vy? Jaký na to máte názor? Jak vy sám jste vybíral festivaly, kam snímky poslat?

Myslím, že filmový amatér – tedy člověk, pro kterého je filmařina koníčkem a dělá ji ve svém volném čase – nemůže nikdy pracovat v takových podmínkách jako profesionál nebo student. To se jistě na kvalitě filmů musí promítnout a proto je vhodné neposuzovat obě kategorie stejně. Na druhé straně i s minimální technikou a výrazným talentem lze natočit krásný film. Příkladem může být krátký film Michela Gondryho Détour natočený na mobilní telefon.

Zaznamenali jsme, že existuje ve filmové databázi váš jmenovec. Shoda jmen, či pokrevní pouto? Případně nám řekněte více, co jste se od otce naučil? Sleduje vaši tvorbu?

Tím jmenovcem je můj otec, takže moji práci pochopitelně sleduje. Je scénárista a spisovatel, má velké zkušenosti. Naučil jsem se hodně o stavbě příběhu, budování situací, smyslu konfliktu v dramatickém díle a o tom, jak psát dialogy. Přesto, že v mých filmech nepadne často ani jediná věta.

Média

Více z této kategorie: « Robin Kašpařík Vojtěch Landa »