Leoš Kastner o filmu Zbojník II. část

Autor:

Pokračování rozhovoru s režisérem Leošem Kastnerem o jeho vznikajícím nezávislém velkofilmu Zbojník.

V jaké fázi postprodukce se nyní nacházíte?

Aktuálně se nacházíme ve střižně. S hudebními skladateli Janem Valtou a Adamem Sporkou máme pravidelné schůzky ohledně soundtracku. Ohledně mixování zvuku jsem dokázal oslovit vynikajícího specialistu Michala Deliopulose, který se pyšní prací na počinech jako Colette, Korunní princ nebo Marie Terezie. Zároveň se i tvoří ilustrace, kreslené dle vizuálního stylu dobových iluminací, pro obrazové představení děje filmu.

 

Hledáte pro film klasického distributora nebo plánujete vlastní distribuci?

Ze všech sil se snažíme pro film zajistit oficiální distribuci do multiplexů. Jedná se však o náročný proces, který má na starosti zejména můj producent Robert Cejnar. Robert získal zkušenosti u filmu jako herec, když se v raném věku představil jako hlavní postava filmu Něžné vlny. Od té doby ho ale daleko víc začalo zajímat prostředí produkce než herectví.

 

Kdy film konečně uvidí diváci?

To ještě nedokážeme potvrdit. Jelikož se jedná o film s dlouhou stopáží, není jeho postprodukční proces zrovna bleskový. Avšak pracujeme na jeho dokončení v podstatě každý den už 3 roky a sami si moc přejeme, abychom film konečně dotáhli do konce.

 15

Mohl byste upřesnit stopáž vašeho filmu?

Na začátku natáčení se očekávala délka výsledného filmu do 90min., což se v rámci soudobých pravidel bere jako standardní celovečerní film. Vzhledem ale k velkému množství scén a záběrů se nakonec odhaduje výsledná délka na téměř 110 minut.

 

Váš předchozí film Trash Town se promítal na festivalu nezávislých filmů Cinema Open v Hradci Králové. Byl jste se podívat a jak jste festival vnímal?

Na festivalu jsem se byl podívat s rodinou, poněvadž jsem se ho zúčastnil právě s filmem Trash Town. Byl jsem nadšen z přátelského nádechu, jenž prostředí festivalu vzbuzovalo. Pamatuji si, že jsem zde poprvé uviděl dokument „Pásky z Nagana,“ což považuji za mistrovskou filmařinu.

 16

Co si myslíte o jeho následné změně na festival vzdělávacího typu a přerod v tak zvaný film kemp?

Toto rozhodnutí je dle mého názoru dost nešťastné, protože už tak je nezávislých filmových festivalů u nás i v zahraničí jako šafránu. Festival jsem vždy považoval za nejlepší možnost, jak získat zpětnou vazbu (pozitivní, ale hlavně i tu negativní). Před lety byl zrušen kladenský filmový festival Klapka, teď i hradecký Cinema Open. Osobně jsem velmi nespokojen všeobecně se státní podporou kultury a filmu u nás. Mladý člověk, mající touhu a chuť tu vytvořit něco pořádného, tu prakticky nemá jak začít. Aktuální způsob podpory nadějných umělců je tristní a ubohý.

 

Jaké další české nezávislé filmy se vám v posledních letech líbily?

Z tuzemské nezávislé tvorby musím jednoznačně vyzdvihnout krátký fantasy film Roh Gondoru (Horn of Gondor) od Šimona Pešty, dějově odehrávající se v Tolkienově Středozemi. Šimon Pešta stojí například i za satirickou pohádkou pro dospělé „Prach a broky.“ Z historického rybníčku oceňuji také film „Richenza“ od Lenky Dajčové.