Patrik Polák o filmu Izolace

Autor:

Nadějný filmař Patrik Polák z Brna všechny ohromil svým sci-fi filmem Izolace. Položili jsme mu několik otázek ohledně jeho vzniku, přípravách, natáčení a plánech do budoucna. Pojďte si přečíst kam míří další kroky tohoto režijního talentu.

 

i4

Kde jste získal nápad na tento film? 

První nápad přišel asi v roce 2019, kdy jsem chtěl udělat postapokalyptický příběh o přeživším  v bunkru, který si dělá několikaměsíční videodeník. Poté tento nápad upadl v zapomnění a vrátil se  při tvorbě mého maturitního projektu. Z počátku jsem tento film nechtěl točit, protože jsem si  nevěřil, že bych něco takového zvládl. Nakonec mě můj vedoucí projektu Josef Fišer, prakticky zakázal  tento film nenatočit. Věřil ve mě a jsem rád, že to nakonec takhle dopadlo. S pointou mi poté  pomohla jedna z mých nejlepších kamarádek a skvělých režisérek Adéla Honová, poté jsem se vrhl na  psaní scénáře.

 

i6

 

 Jste milovník sci-fi filmů, které máte případně oblíbené (inspirovali vás některé k Izolaci)? 

Odjakživa jsem fanoušek sci-fi filmů, fascinuje mě vesmír a vše kolem něj. Moje oblíbené filmy a  rozhodně podstatné inspirace pro film IZOLACE jsou Interstellar, Gravitace, ale i něco staršího jako  například Solaris. Libí se mi tajemno a nepředvídatelnost. 

 

V čem vám pomohla škola při produkci filmu?  

Musím říct, že přímo s produkcí škola nepomáhala nijak. Na produkci jsem měl své členy štábu a  zbytek jsem dělal čistě sám. Samozřejmě mi škola poskytla základy filmového vzdělání a možnost  konzultace s pedagogy, ale jinak bych řekl, že film vznikl čistě z mojí iniciativy. 

 

i3

 

Kam se s filmem chystáte? 

Co se týče promítaní, tak jsem momentálně spolupořádal akci Malý Filmový Večer Vol.2, kde IZOLACE  odstartovala večer plný studentských filmů. Samozřejmě plánuji rozeslat film na spoustu soutěží a  festivalů, hned jakmile se otevřou přihlášky. Nyní se film například dostal na festival startfilm fest,  který proběhne v srpnu. 

 

Co pro mladého začínajícího filmaře znamená mít kino projekci? Láká vás to ještě nebo vidíte  jako větší úspěch dostat film na streamovací služby jako například Netflix? 

Kino projekce je pro mě strašně silný zážitek. Musím říct, že vidět svůj film na velkém plátně a kolem  sebe mít plno lidí. Je to okamžik, kterému se vyrovná jen málo co. Samozřejmě dostat svůj film na  streamovací služby jako je Netflix, je také velký úspěch, který by mě v budoucnu rozhodně lákal. 

 

Můžete prozradit rozpočet Izolace? 

Při naší hithit kampani se nám podařilo vybrat 43 tisíc. Musím přiznat, že práce s takovým rozpočtem  pro mě byla nová a když se na to zpětně podívám, rozhodně jsem udělal spoustu finančních chyb,  které udělaly film dražším než musel být. Myslím tím nakoupení zbytečně moc materiálu atd…  Ačkoliv to nerad říkám, film stál kolem 60 tisíc a část filmu jsem musel tedy doplácet sám. 

 

Máte zmapováno, kdo se na sbírce Hithit složil na váš film, zda šlo o přátele z řad štábu, jejich  rodiny a podobně? 

Z počátku ty příspěvky opravdu byly z okolí rodiny a štábu. V pozdější fázi kampaně se ale začalo  přidávat tolik jmen a lidí, že nakonec skoro polovina příspěvků je od přispěvatelů, které nikdo nezná a  asi se jedná o náhodné přispěvatele, kteří si všimli naší kampaně a rozhodli se nás podpořit.

 

i5 

 

Záchranný modul vypadá opravdu skvěle, kdo vám ho navrhl, jak pracná byla jeho výroba a  kolik peněz z rozpočtu spolkla? 

Věděl jsem, že postavit vesmírný modul nebude nic lehkého. Naštěstí jsem měl ve svém okruhu  Ondřeje Cigáníka, který je mladý zapálený architekt. Ten mi pomohl kostru modulu navrhnout a  dokonce s členy štábu postavit. Na stavbu nás bylo okolo 8-9 a zabralo nám to kolem 3 dnů. Poté ale  přišla ta nejtěžší část a to bylo připravení interiéru. Na tu jsem již byl sám a trvala mi zhruba měsíc.  Jednalo se o 3D tisknutí tlačítek, natírání, zabudovávání obrazovek světel, lepením nálepek atd… Celkově modul vyšel na 2/3 rozpočtu. 

 

Ve filmu máte přední herce Národního divadla Brno Tomáše Davida a Petru Lorencovou. Čím  jste je dokázal nalákat na tento projekt a proč jste obsadil zrovna je? 

Já jsem s herci spolupracoval již u svého předchozího snímku Jedenáct polen, kdy jsem ve filmu  obsadil Vladimíra Hausera. Od začátku jsem tedy přemýšlel nad profesionálními herci, už jen kvůli  tomu, že se jednalo o velmi složitou roli, která na herectví čistě stála. Tomáše Davida jsem si všiml na  stránkách Národního divadla a jelikož mi vzhledově okamžitě připomněl Marvina, rozhodl jsem se ho  kontaktovat. Tomáš se přišel podívat na modul, měli jsme i schůzku, na které jsme si četli scénář a  okamažitě se pro roli nadchnul. Petru jsem měl vybranou také již předem a jelikož je kamarádka  Tomáše tak domlouvání bylo již velmi jednoduché. 

 

izolace herečka

 

Máte nějaký filmařský sen, co byste chtěl v budoucnu dokázat, různé filmové ceny, festivaly,  případně čemu se věnovat? Zda další sci-fi nebo rád budete točit různé žánry?  

Momentálně mi přijde, že se ve své tvorbě hledám. Láká mě tvorba filmů, ale v poslední době i  filmařina v herním designu. Vždycky mám rád zkoušet něco, co moc lidí nedělá, jsou to takové moje  osobní výzvy. Takže jestli bude další film určitě to bude něco odvážného! 

 

Chystáte už další projekt a na co se případně mohou diváci těšit? 

Momentálně se připravují dva scénáře, opět se jedná o netradiční žánry na studentské či  nezávislé filmy. Víc zatím nebudu prozrazovat, každopádně již brzy bude venku kampaň  minimálně na jeden z nich!