Krása a prostituce ve filmu Snow Angel

Autor:

Snow Angel

Krátký dramatický film popisující příběh dvou dívek z hor, které sní o tom stát se modelkami. Eliška se vydává do velkoměsta jako první aby zkusila štěstí v modelingové agentuře. Slíbí své přítelkyni Janě, že až bude slavná, tak se pro ni vrátí. Brzy však pozná, že nic není takové jak se na první pohled zdá a tak začíná dramatický sestup do podsvětí.

Výhodou nezávislého filmu je především svoboda, svoboda vyjádřit svoje emoce nebo myšlenky. Britský kameraman a režisér Will Thomas Freeman přichází se zcela jasnou myšlenkou – co se může stát když následujete svůj velký sen do velkoměsta a jak snadné je spadnout do všudypřítomného obchodu se sexem. Je to jednoznačně film varující mladé dívky před naivitou a zrádností lákavého obchodu s krásou. Podařilo se ale tuto myšlenku předat dostatečně důrazně?

Praha je hlavně na západě proslulá jako místo, kde se je levno, kde jsou krásné ženy a kde si člověk může užívat mnoho svobody a poznat mnoho inspirujících míst a lidí. Will Thomas Freeman je jedním z mnoha cizinců, kteří se nechali zlákat Prahou a jejím bohémským prostředím. Má za sebou již mnoho krátkých filmů, které napsal a natočil sám a také projekty jiných, kde se prosadil zejména jako fotograf a hlavní kameraman. Před pár léty vyměnil rodný Londýn za Prahu a čerpá z jejího prostředí dodnes, přejímající své zážitky a zkušenosti do svých děl. Například jeho předposledním snímkem bylo odvážné dílo s názvem Duch Jana Palacha, rovněž natáčeného už v Praze a za který dostal i ocenění.

Nyní snímek Snow Angel, tedy Sněžný anděl, k jehož stvoření Freemana inspiroval zážitek v pražském striptýzovém klubu, kde ho podle jeho slov okouzlila jedna ze striptérek a vznikl tak námět na příběh slečny, které v životě štěstí nepřálo. Autorův cit pro kameru a obraz se nezapře, každá scéna má vlastní obrazový charakter. Scény v zasněžených horách mají nízký kontrast a jsou přibarvené, aby se neztratily detaily, což je časté riziko tohoto prostředí. Apartmá obchodníků se sexem zase převažuje nemocnou žlutou a zelenou - stylizace tu hraje svoji důležitou roli. Ovšem spíše než o kameře je to o hereckých výkonech cizinek Natalie Thander a Mirjany Mrdjen.Zatímco obsazení postav je brilantní, je tu jistá inkonzistence v chování postav v dosti nevěrohodném prostředí.

Hlavní postavy jsou svobodomyslné a divoké dívky z hor, které se mezi sebou perou jen tak pro radost, jezdí na koních a mají dost odvahy vydat se do neznámého světa z pohodlného prostředí, které tak dobře znají. Člověk by čekal, že se postaví případnému nebezpečí s jistou dávkou dravosti sobě vlastní. Ale jakmile Eliška pozná, co se jí stalo, nechá se tím unášet, aniž by vzdorovala a je zapotřebí velmi velká hrozba, aby konečně něco udělala a pokusila se utéct. Stejně tak obchodníci se sexem, přestože typově výborně obsazeni, nepůsobí přesvědčivě jako slizcí a nebezpeční gauneři. Naopak, legitimní pracovník castingové agentury se zdá slizčí, než jeho temní protichůdci, hlavně způsobem, jakým mluví a jak se na dívky dívá.

Film měl původně přes 40 minut a byl sestříhán na 20. Myšlenka filmu je stále zachována a není tam zřejmě nic, co by chybělo, aby přenesl hlavní myšlenku na diváka. Ovšem expozice je pak příliš krátká na to, abychom se s hlavními postavami sžili a starali se o ně. Co se však režisérovi na této krátké ploše podařilo je oslavit krásu ženského těla. Zejména skvělou tanečně erotickou pasáží hlavní hrdinky v negližé v červeném světle.

Splnil tedy film svůj účel? Jednoznačně ano. Cíl upozornit na vzrůstající problém obchodu se sexem a zneužívání žen je splněn na sto procent a je nám podán skrze oči a mysl Willa Thomase Freemana a jeho unikátní pohled na krásu a filozofií za ní. Film rozhodně stojí za shlédnutí už jen kvůli jeho ambivalentímu konci a prvkům tradičních pohádkových příběhů.

Více informací najdete na oficiální webové stránce: http://snowangelfilm.com

Média