ufilmbanner

UNITEDFILM, cesta nezávislého filmu

UNITEDFILM je neziskové tvůrčí sdružení, které bylo založeno v roce 2006 v Hradci Králové na ideálech nezávislé filmové tvorby. Svou činností si klade za cíl zejména podporu a realizaci nezávislých nekomerčních filmových děl v plně profesionální kvalitě. Původ názvu vychází ze sjednocení a soudržnosti filmových tvůrců, jenž vede ve větší síle k prosazování cílů a ideálů v silně socialisticky zasažené, zakonzervované a legislativně nepružné zemi, jakou je Česká republika a země Východního bloku.

Období první: 2006 - 2014, produkce na prvním místě

Za své mladé činnosti dosáhl filmový tým několika úspěchů. Zrealizoval, či pomohl na svět celkem 12 filmovým projektům. Vyprodukoval dosud nejúspěšnější vlastní nekomerční nezávislý film, jehož licenci odkoupila Česká televize, kde ho vidělo čtvrt miliónu diváků a na Československé filmové databázi si drží 90% hodnocení. Účastnil se zahraničních festivalů v USA, v Německu, Lucembursku. Mezi nejvyšší ocenění Unitedfilmu patří „double“ na festivalu Mladá kamera, několik prvních a dalších míst z celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby, nejlepší český film na festivalu v Regensburku či stříbrná medaile z „mistrovství světa“ mezinárodního festivalu UNICA. Štáb spolupracoval se známými tvůrci jako Zdeněk Svěrák či herec Kryštof Hádek. Tým má za sebou i několik propagačních spotů, videoklipů a jeho poslední hraný film se stal vůbec prvním v Čechách, který byl v postprodukci zpracován na bázi svobodného softwaru. Snímek byl třetí na celostátní filmové soutěži a získal také cenu Českého Rozhlasu na festivalu filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu.

Filmová organizace podporovala po několik let první éru artového kina Centrál v Hradci Králové, kterému pomohla k získání ceny Europacinemas. Kinu vyrobila několik spotů a znělku, dokonce i jako jedna z prvních v nejvyšším digitálním kino standardu 4K i 3D.

Období druhé: 2014 - 2020

Snaha o reformu české kinematografie

Od roku 2014 do roku 2020 se nezávislá tvůrčí společnost ve spolupráci s Impulsem Hradec Králové zaměřovala na tři klíčové projekty. Prvním byla reforma neprofesionálního filmu, definice, ustanovení a popularizace nové kategorie nezávislého nekomerčního filmu v celostátním rozsahu. Druhým je komunitní a informační webový portál (první svého druhu v ČR) pro nezávislý film určen ke konfrontaci se zahraničním a českým profesionálním filmem a servis pro nezávislé filmy formou zveřejnění zajímavostí, rozhovorů, recenzí a jejich mediální obsahu včetně filmů samotných. Třetí byl výzkum a osvěta v postprodukční infrastruktuře pomocí svobodného software, v kterém Unitedfilm spatřuje budoucnost filmové svobodné tvorby (bez drahých licenčních poplatkům softwarovým koncernům). Unitedfilm plní funkci asociace nezávislého filmu.

Kmotři Hřebejk s Jarchovským

V roce 2015 se stali kmotry portálu Unitedfilm režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Činnosti Unitedfilmu vyjadřují podporu české i světové filmové a herecké osobnosti, například Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Jiří Mádl, Radim Špaček, Miroslav Janek, Theodor Pištěk, Tomáš Vorel, Pedro Almodóvar, Krzysztof Zanussi, Chris Weitz, Jack Gold, Lance Hool, Jesse James Miller, Brigitte Bardot, Jean Paul Belmondo a další.

Zázemí a festival

Unitedfilm se podílel na vzdělávacích akcích, vytvoření dramaturgického centra a na vybudování zázemí a půjčovny techniky pro nezávislé filmaře pod střechou Impulsu Hradec Králové, na začlenění nové kategorie mezi českou kinematografii (rubrika v časopise Cinema) a rozvoj festivalu nezávislých filmů Cinema Open (Cena Vortex nezávislého filmu roku 2016-2019 s odměnou 25 tisíc Kč).

Kanál VortexVortex iris

Pečlivě dramaturgicky revidovaný portál navazuje na magazín Unitedfilm a má za cíl představit tu nejlepší nezávislou filmovou tvorbu, která bojuje o své místo v alternativní distribuci na internetu. Titulem Cena nezávislého filmu Vortex byl vyhlášen nejlepší nezávislý film v daném roce. (2016-2019).

Unitedwalk

V roce 2015 Tomáš Burian inicializoval a realizoval projekt UnitedWalk, kdy ušel pěšky během dvou měsíců přes 2 000 km z České Republiky do Švédska pod heslem nezávislého filmu. Zkoumal tak situaci v jiných zemích a šířil ideu Unitedfilmu na severozápadě Evropy. Cestou vytvořil o projektu seriál formou videoblogu.

Unitedfight

Pod hlavičkou Unitedfilm vzniká i literárně výtvarný projekt Unitedfight, který alegorickou formou připodobní snahy boje za nezávislý film proti komerčnímu filmu pomocí tří postav, které se v neopunkovém světě vydají na cestu ke svržení nadvlády zkomercionalizovaného filmového průmyslu. Prvními výstupy budou postavy - maskoti Unitedfilmu a první díl komiksu. Více v sekci komiks.

Ročenka nezávislého filmu

Ročenka nezávislého filmu je snahou o převedení vybraného obsahu z elektronické formy do podoby tištěné. Obsahuje 52 barevných stran a rubriky aktuálně, technika, interview, nová vlna českého nezávislého filmu a katalog filmů. Součástí ročenky je i komiks United Fight. Vyšla celkem třikrát, v téměř třítisícovém nákladu.

 

Ročenka nezávislého filmu 2018 19

Ročenka nezávislého filmu 2018/19

Ročenka nezávislého filmu 2017/18

Ročenka nezávislého filmu 2016/17

Rubrika v časopise Cinema

Magazine Cinema

 

Rubrika navazuje na tříletý cyklus ročenky nezávislého filmu, která vyšla celkem v třítisícovém nákladu a upoutala na desítku nezávislých filmů a tvůrců. Od roku 2023 se rozšiřuje na čtyři strany měsíčně. Časopis Cinema vychází jako jediná komerční tiskovina zaměřená na hlavní proudu kinematografie, TV a VOD na našem území. Její distribuční síť patří k největším a je vydávána v řádově desetitisícovém nákladu.

 

Kniha o nezávislém filmu

Hollywoodu navzdory, Cesta nezávislého filmu Hollywoodu navzdory - Kolektiv

Kniha začíná pohledem do počátků vzniku nezávislého filmu na počátku 20. století. V sedmnácti tematicky rozdělených oddílech se opírá o názory a postřehy 100 tvůrců z 29 zemí světa 4 kontinentů. Nabízí čtenáři informace o existenci nezávislého filmu ve světě a o státní podpoře filmu v různých zemích světa. Ptá se tvůrců, zda může nadšení a kreativita zvítězit nad ryze profesionálním přístupem, zda je k práci na filmu opravdu potřeba studovat filmovou školu a zda je lepší mít stále stejný štáb, nebo ho na každý film měnit. Přináší názory tvůrců na to, jak velký rozpočet omezuje tvůrčí svobodu a jak těžkou cestu má nezávislý film k divákům. Klade si otázku, zda je nutné a dobré kritiky brát v úvahu nebo je lepší je raději ignorovat. Přináší pohled do zákulisí práce s herci a odborníci odkrývají, jak vypadá práce na scénáři. Hollywoodský producent Pancho Kohner nechá nahlédnout pod pokličku financování filmu v “továrně na sny“.

Kniha, která je opatřena spoustou fotografií tvůrců a jejich autogramy, také přináší jako poctu profily významných osobností filmu, kteří se prosadili díky nadšení, talentu, kreativitě a silné osobnosti Charlie Chaplina, Jiřího Menzela, Stanley Kubricka, Rogera Cormana, Kirka Douglase, Clinta Eastwooda a Jamese Camerona.

Za knihou stojí Unitedfilm, oscarový režisér i americký producent

Knihu, kromě sponzora Kooperativa Vienna Insurance Group-agentura Střední Čechy, podpořili finančně i režiséři Jean Jacques Annaud, Nils Malmros, Tomy Wigand, producent Pancho Kohner a Juniorfest. Kniha autorů Unitedfilmu Evy Csölleové, Ondřeje Krejcara a Vítka Formánka vychází v nakladatelství Petrklíč a je dostupná u všech dobrých knihkupců, na e-shopech a v distribuci Kosmas a Dobrovský.

Období třetí: 2021 - současnost

1,5 tisíce návštěv měsíčně a rozšíření na multikulturní magazín 

SF4AF! / Stále bojujeme o svoji budoucnost

Mise splněna. Nezávislý film v Česku roste a postupně se prosazuje. Portál navštěvuje průměrně 1,5 tisíce čtenářů měsíčně a doba si žádá své. Unitedfilm se rozšiřuje o další témata spjaté s tvorbou, uměním, svobodou a nezávislostí.

Od roku 2022 již Unitedfilm nefunguje jako zapsaný spolek, ale pouze jako internetová informační platforma.