Průvan ve veřejnoprávní televizi odkryl nezávislý film

Autor:

Někdo objevuje Ameriku, jiný zase odnož filmového hnutí. Po 10 ročnících festivalu nezávislých filmů Cinema Open a po 7 letech činnosti portálu nezávislého filmu, včetně kanálu Vortex, konečně naše veřejnoprávní televize zaznamenala proud českého nezávislého filmu. A to už dlouhou dobu provozuje z peněz daňových poplatníků speciální kulturní kanál ČT Art nebo speciální pořad o filmu Průvan.

Reprezentanti Česák, Cyroň, Uher s Koláčkem na hrotu

Oním prvním průzkumníkem se stal český dokumentarista Vít Janeček. Ten jako pomyslný kapitán Kolumbus doplul se svou posádkou na novou pevninu a otevřel se mu nový dosud nepoznaný svět filmové tvorby. Štáb ČT tak postupně zakotvil v Pardubicích, Brně nebo Olomouci, aby se důkladně věnoval prvním jménům ze seznamu nové nezávislé vlny, mezi nimiž byl Jiří Česák, Tomáš Uher s Milanem Cyroňem a dobře známý Lukáš Koláček. nezavisly film

Tváře tvůrců i jejich filmy na obrazovce i s licenční odměnou

Posledně jmenovaný je totiž hlavním strůjcem, díky jehož zkušenosti ze skautingu a následné koordinaci, mohla být série natáčení odstartována. Lukáš Koláček nejenže je aktivním nezávislým filmařem, ale celé hnutí koriguje jako šéf Unitedfilmu, jenž celý český nezávislý film přivedl na svět a vytvořil pro něho stěžejní platformy. Nyní v nové funkci pomohl jmenovaným filmařům k tomu, aby se objevili na celoplošeném kanále nejen jejich tváře ale i jejich nezávislé snímky, a dokonce i s licenční odměnou.

Rubrika v Cinemě, vydaná kniha a pořad v ČT

Nezávislý film má již dlouho pravidelnou rubriku v časopise Cinema, nedávno vyšla o tomto hnutí první česká kniha o cestě nezávislého filmu Navzdory Hollywoodu a nyní se na obrazovkách České televize poprvé oficiálně odkryje jeho zajímavý svět s protagonisty z tuzemska. Přestože k podfinancovanému pořadu zazní nejspíš mnohé výhrady, musíme za tuto první sondu býti vděční. Doufejme, že brzy bude dalších médií, relací a článků přibývat, stejně tak že se otevřou zarezlá stavidla a začnou se objevovat filmy samotné. Pestrá a nekomerční odnož české kinematografie si to určitě zasluhuje.

Foto: Pixabay.com, Česká televize