Režisér populárního Výletu do Paříže chystá debut a hledá podporu

Autor:

Nezávislý filmař Jiří Diviš píše scénáře, točí dokumenty i videoklipy. Už má za sebou několik úspěšných hraných krátkometrážních filmů a v současné době dokončuje celovečerní snímek Město, který byl natočen na mobilní telefon a s kterým by chtěl po skončení pandemie do kin.

Pokud někoho překvapí, že zvolil mobilní telefon, Jiří nikoho nenechá na pochybách, že půjde opět o špičkovou filmařskou práci, kterou můžeme vidět například v jeho výborné černé komedii Výlet do Paříže, kde exceluje mladá herečka Andrea Daňková s Miroslavem Vladykou. Kameramanem po boku je mu také tentokrát výborný Jakub Šimůnek.

"Na začátku byl nápad zrealizovat celovečerní film trochu jinak. Zatímco ve světě na mobilní telefony natáčí renomovaní režiséři, např. Steven Soderbergh, kteří svoje filmy dostali i na festival v Cannes. U nás zůstalo jen u několika pokusů nemnoha tvůrců a jejich výsledky končili pouze na YouTube. A to je škoda, tato technologie má bezesporu budoucnost,“ obhajuje volbu techniky režisér Diviš.

Město Helebrant Diviš nezávislý filmO herecké obsazení je opět dobře postaráno. V hlavní roli se představí populární Jarek Hylebrant, kterého známe například ze seriálu Pustina nebo televizní série Dukla 61. Před kamerou se objeví také Tomáš Dastlík, Veronika Divišová nebo Oskar Hes. Jak už to u nezávislého filmu bývá, s rozpočtem na snímek to bylo obtížné. „Moje úspory na koronakrizi jsem vložil do filmu, hodně lidí pracovalo zadarmo, ale to zdaleka nestačilo. Naštěstí se našel investor, který nám chybějící peníze na natáčení dodal a tím byla klinika Remedis, což je generální partner filmu,“ pochvaluje si Diviš. I tak ještě kousek do cílové pásky filmařům chybí a shánějí další podporu. Film je nyní u zvukové postprodukce a v téhle těžké době jim chybí ještě sehnat finance na kvalitní zvuk.

Město Helebrant Diviš nezávislý film teaser posterPříběh filmu se odehrává během 24 hodin v Praze. Klára, Viki a Mechanik se každý den pohybují na hraně zákona. Viki /Jarek Hylebrant/, jako feťák shání peníze na pravidelnou dávku, nejlépe krádežemi. Mechanik /Oskar Hes/ si drží odstup, je dealer a drogy nebere. Klára /Veronika Divišová/, se ze závislosti částečně dostala, ale trápí jí absence stálého bydlení a zázemí. Brzy bude totiž rodit. Rajón, do kterého všichni tři patří, kontroluje dvojice vymahačů. Boxer /Tomáš Dastlík/ a jeho parťák Majk /Filip Kaňkovský/. Netrvá dlouho a jejich osudy se během dne dramaticky protnou. A někoho to bude stát život. 

Tvůrci se snaží ukázat lidem, že dobrý nezávislý film lze natočit i na mobilní telefon a nemusí to stát desítky milionů korun. To, co je hlavní, je silný a zajímavý příběh. Pokud ho máte a jsou k dispozici dobří herci, můžete točit v podstatě na cokoliv, ale je nutné dodržovat určité profesionální parametry. Jiří Divíš ví o čem mluví. Před dávnými lety vystudoval VOŠF ve Zlíně, od té doby se věnuje nejrůznějším způsobem filmu, točí populární krátké filmy a zaslouží si příležitost k celovečernímu filmu, ke kterému už chybí jen krůček.

Pomoci můžete i vy skrze kampaň na Hithitu.

Média