Odjištěný granát Martina Doležala

Autor:

Všestranný filmař Martin Doležal nám ve svém novém snímku přináší obrazovou lahůdku v podobě krátkometrážního válečného filmu.

Po několika odbočkách do jiných žánrů, se vrátil ke svým kořenům. V minulosti natočil čtyřdílnou satirickou sérii z armádního prostředí zvanou Vojín Arahos. Jeho nový film Poslední rána se odehrává na bojištích první světové války. Martin Doležal nejen že zpracoval scénář, stál i za kamerou, chopil se režie, střihu, zvukové postprodukce i vizuálních efektů. S dalšími spolupracovníky pak docílil, že zapůjčené kostýmy od spolku Rolling, výprava i triky jsou na té nejvyšší úrovni. Pomohly tomu zejména scénické efekty a výbuchy, které měl na starosti pyrotechnik Petr Hrazdil. Příběh, který se odehrává mezi dvěma vojáky má tak sílu odjištěného granátu. Na ploše devíti minut na diváky díky tomu dýchne atmosféra drsné války, nikdy nevíte, odkud na vás přiletí pomyslná poslední kulka. Rolí se znamenitě zhostili Lukáš Horáček a Zbyněk Lola.

Film tvůrci natočili v rozlišení 4K, což umožnilo zobrazení věrných detailů povedené válečné vřavy. Slavnostní premiéra za účasti tvůrců se konala v druhé polovině června v pražském kině Modřanský Biograf. Pokud byste v kině usnuli během projekce filmu Zachraňte vojína Ryana a vzbudili se při tomto nezávislém kousku, prakticky byste nepoznali rozdíl a mysleli si, že se jedná o hollywoodský velkofilm v režii opěvovaného Stevena Spielberga. Jenže zde se nachází i drobný háček. Pokud hledáte atmosféru, vžití se do postav dvou vojáků, pak jste na správné adrese. Jenže film po prvních třech minutách, obrazově, a hlavně příběhově, nenabízí nic nového. Je to jako byste ze zmiňovaného Ryana viděli pouze pár minut, při nichž se vylodí na pláži v Normandii. Kdo by čekal nějaký příběh, katarzi a vyústění vztahu našich dvou vojáků, byl by zklamán. Martin Doležal a jeho produkce Taranis film dokázala projekt natočit i přes nepřízeň osudu, několikrát odložené natáčení a bez jakékoliv finanční pomoci. Tímto dílem završili své přípravné období absolutoriem a výsledek je posouvá mezi velké naděje nezávislého filmu. Ovšem za podmínky, že přidají k precizní technické stránce i poutavý příběh, realizovaný již na větší ploše.

Média