Námět pro dokument jako od Třeštíkové: Bezdomovcem snadno a rychle

Autor:

Dokumentaristy a čtenáře si dovolujeme upozornit na novou nekomerční knihu našeho redaktorského tandemu Evy Csölleové a Vítka Formánka, kteří sepsali knižní verzi realistického dokumentu jako od Třeštíkové, jenž se může stát ideálním námětem pro dokumentární film.

Jde o zpověď bezdomovce Josefa Jambory z Pardubic, který žije 19 let na ulici a na rozdíl od ostatních má velkou sebereflexi a za svůj úděl nevinní ostatní ani Bezdomovcem snadno a rychle Trestikova nametspolečnost, ale sebe. Přiblíží nám pocity člověka, který se najednou ocitne na ulici jen s igelitkou, musí poprvé hrábnout do kontejnerů a o tom, jaký je život v komunitě bezdomovců a jak se dá v Praze „vysomrovat „ i 2000 Kč za den.

„Z hlediska předmětu zájmu autora se jedná vskutku o originální počin, který má v ČR nejblíže k časosběrným dokumentům Heleny Třeštíkové,“ inspiruje případné filmaře ve svém prologu knihy odborník Zdeněk Čermák z Univerzity Pardubice.

Poutavě vyprávěný příběh poukazuje i na to, jak se zbytečně mrhá penězi v sociálních službách, na dávkách pro sociálně slabší spoluobčany a co je špatně nastavené ve společnosti. Odhalí i systém somrování na Karlově mostě a v centru Prahy a kde peníze opravdu končí. Zpověď na dřeň a bez rukavic.

Doporučujeme k přečtení z Nakladatelství Petrklíč.

 

 

Foto: Pixabay, Nakladatelství Petrklíč - Bezdomovcem snadno a rychle