Baldův nezávislý film Narušitel míří do kin, byl představen skvělý trailer

Autor:

Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel, teprve 18 letého nezávislého režiséra Davida Baldy.

Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on.  Tak zní distribuční synopse lákavého nezávislého snímku o kterém jsme několikrát informovali, naposledy o vznikajícím videoklipu, který režisér natočil s Michalem Hrůzou

Film Narušitel, jehož vznik byl inspirován skutečným příběhem režisérova dědy (o kterém kdysi natočil i úspěšný dokument Historie jednoho letadla), vznikl zcela nezávisle pod taktovkou mladého tvůrce a jeho malého produkčního studia Actoress production. Do té doby David sbíral zkušenosti zejména se středometrážními filmy jako Pomsta nebo Nevinná krutost

První trailer k filmu diváky ohromil. "Musím smeknout před režisérem, kterému je pouhých 18 let. Opravdu hledím. Ať už ten film třeba dopadne po scénáristické stránce jakkoli, nelze mu alespoň co se týče traileru upřít technickou stránku. Tak doufám že i scénář bude stát za to," zní jedna z prvních reakcí Maxi Mase.  "Konečně zajímavě vyhlížejicí film," jásá Bad C.N. a Penny Wise dodává: "Už jenom podle traileru to bude určitě skvělý film. Už se těším," zní z tábora You Tube.

A Unitedfilm sumarizuje, že z Davida vyrostl již zkušený harcovník, který už několik let stojí za povšimnutí. A nyní, s pomocí svých blízkých, potvrdil, že jde natočit zcela nezávisle, nízkorozpočtově a přesto kvalitně vyhlížející film, který budí velká očekávání. David by si za reprezentaci odvážného a svobodného přístupu k filmu divácký ohlas jisto jistě zasloužil. Držíme mu palce.

Bližší informace z našeho katalogu nezávislých filmů:

Narušitel

NarušitelDrama

Česko, 2019, 90 min

Režie:

David Balda

Scénář:

David Balda, Petr Kult

Kamera:

David Balda

Příběh je zobrazením života armádních letců z doby 70. a 80. let minulého století. Hlavním hrdinou je Vladislav Kučera, nyní již armádní pilot v důchodu, který odhaluje svůj příběh vnukovi Filipovi. Nachází se ve staré dílně, kde je s nimi ještě Filipova babička Alena. Samotný děj pak retrospektivně zobrazuje vztahy čtyř mnohaletých kamarádů, kteří se rozhodnou přihlásit do Svazarmu na letecký výcvik. Z nich nejvíce nadšením a talentem vyniká právě mladý Kučera. Potkávají Zdeňka, armádního pilota a leteckého učitele, který má nejblíže k Vláďovi. Seznamuje ho s plukovníkem RAF Otmarem, který ve Svazarmu tráví většinu svého času. Brzy idylické prostředí svazarmovského letiště narušuje Státní bezpečnost. Čtyři mnohaletí přátelé se s agenty dostává do blízkého kontaktu. Každý z nich však stojí na jiné straně barikády. Všude okolo se nachází příslušníci StB, informátoři, vozy estébáků, kontroly, hlídky, výslechy, nebezpečí, strach. Je zkrátka nemožné se styku s nimi vyhnout.


Děj se poté přesouvá do roku 1989. Ze čtyř chlapců jsou muži, všichni příslušníci letectva lidově demokratické armády. Vladislav se přátelí nejvíce se Zdeňkem, v této době je již ženatý se svou ženou Alenou, má dva syny – Petra a Davida. Pokračují sledování, ve vzduchu panuje strach. Riziko číhá na každém rohu. Vladislavovi a jeho rodině začíná hrozit životní nebezpečí, proto se rozhodnou pro riskantní řešení. Není ale jiná možnost. Kučerovi se musí rozhodnout, komu můžou věřit, a kdo je pro ně naopak zradou.
Příběh se promítá na pozadí československých dějin, postavy jsou konfrontovány s normalizací a následně dojde k mnoha zvratům v době kolem sametové revoluce. Hlavním motivem příběhu je létání a především pak láska k němu. Ve filmu i v knize se objevují dnes již unikátní kusy historických letadel. Model Z-126 s názvem Drakouš je reálně existujícím letadlem, které hraje „hlavní roli", doopravdy je to dílo bývalého armádního pilota, na jehož životě je příběh filmu postaven.

Média