Vydařená premiéra dokumentu Capoeirista - Když podlehneš kruhu

Autor:

V posledním listopadovém pátku se v hradeckém Bio Centrál uskutečnila premiéra nezávislého dokumentárně hraného snímku Capoeirista – Když podlehneš kruhu. Třídílný seriál o komunitě bojového umění v si nenechalo v sále ujít velké množství diváků, přestože nešlo o veřejnou projekci.

Capoiera 3Už z představení ještě nehotového filmu na festivalu Cinema Open byla cítit velká snaha o poctivou filmařinu, ukrývající tajemství světa sportu s příměsí taneční kreace a bojového umění. Režisér Pavel Pljuskov o exotickém sportu v rytmu samby natáčel několik let a po premiéře z něho spadla notná dávka nervozity. „Pocity z premiéry jsou po všech stránkách intenzivní a neuvěřitelné. Během všech tří částí mě těšilo, jak diváci otevřeně reagovali na různé situace,“ raduje se filmař, kameraman, režisér a capoeirista v jedné osobě.

Během čtyřletého cyklu natáčení hravě pronikl do zákulisí komunity a odměnou se mu staly upřímné a neformální výpovědi hlavních aktérů, vesměs i jeho přátel a spolubojovníků. Ale byly to i nervy, jak přiznává: „Při poslední scéně jsem měl trochu strach, jak to celé diváci vezmou, jelikož celý sál najednou utichl a já měl pocit, jakoby všichni zamrzli. Nikdo se nehnul a nic neřekl. Při titulcích se mi šíleně rozbušilo srdce a nemohl jsem popadnout dech. Pak všichni začali tleskat a hvízdat až do konce titulků. Ten pocit bych přál každému, kdo něco tvoří,“ vyznává režisér filmu.

Ke vzniku zajímavého dokumentu mohou vést cesty i přes nezávislou sféru

Diváci se mohli během večera utvrdit, že ke vzniku zajímavého dokumentu mohou vést cesty i přes nezávislou sféru. Stačí se naučit řemeslo a chtít. A samozřejmě také sehnat partnery, kteří vznik filmu podpoří. V tomto případě filmu pomohla kreativní agentura Realness a město Hradec Králové. Pavel Plujskov jako zkušený fotograf dokázal, že se dnes není těžké dostat k profesionálnímu zpracování filmu, byť je natočen i na digitální zrcadlovku. Ba naopak, versatilní možnost objektivů a malá konstrukce přístroje mu dovolila se dostat co nejblíže do středu akce a všeho dění. Dokument pak obohatil i pěkně zpracovanou i dobře zahranou fabulovanou linkou, která dává dokumentu nový rámec. Zeptali jsme se, kam má dokončený snímek namířeno: „Film je třídílný po 52 minutách, což odpovídá formátu, který se používá v televizi. Tudíž film směřuje k televizním divákům. Prozatím je však ještě brzo na to, abych říkal, kde všude bude snímek k vidění, ale rádi bychom tím oslovili i zahraniční diváky,“ uvádí na pravou míru tvůrce. 

Capoiera 2A je něco dalšího, na co se můžeme z dílny kolem Pavla Pljuskova těšit? „Momentálně spolupracuji s Barborou Mikyskovou na dalším scénáři. Je to příběh o stvůrách, které v sobě skrýváme nebo kterými jsme a snažíme se je nevidět. Ve světě, kde nosíme převlek slušného člověka a své činy, byť malé, si alibisticky ospravedlňujeme,“ nechtěl už více prozrazovat mladý tvůrce.  Každopádně, premiérový večer se velmi vydařil, přesvědčit se můžete procházením fotogalerie na FB filmu.