Nejoriginálnější film roku aneb dobrodružství Józy Gajdoše

Autor:

Přinášíme další tip festivalu na nejoriginálnější snímek letošního roku.

Nenechte se zmást názvem, Salaš Helsinky by se mohla klidně jmenovat „Neuvěřitelné dobrodružství Józy Gajdoše, jeho taty a fešné slépky“. V krásném zasněženém horském prostředí a jejich chaloupce se odehrává intimní příběh jedné malé rodiny, jehož hlavní zápletku, natož vyvrcholení, těžko někdo předem uhodne. O co ve zkratce jde, abychom neprozradily příliš?

Józa si myslí, že se vyklubal z vejce

Jednoho rána se vrací starý Gajdoš z roboty do svého příbytku, kde přistihne svou drahou choť v choulostivé a krajně nevhodné pozici, a to i přesto, že v kolébce hajá jejich malý ubohý synek Józa. Rozhodne se situaci vyřešit velmi horkokrevně a tak nezbývá, než synáčkovi nakukat, komu vděčí za onen svět. Józa si po celý svůj život pak myslí, že se vyklubal z vejce. Na zbytek zábavné peripetie si už musíte počkat do kina. A věřte, stojí to za to, včetně výborných hlášek formou skvěle oprášeného venkovského dialektu.

Za kamerou stál a scénář napsal mladý objev

Scénář k filmu napsal filmařský objev nedávných let Filip Alex Svoboda, který zastal i kameru. Společně s mladou Karolínou Brabcovou, která se postarala o vedení a výběr herců, natočili velmi povedenu komediální skládanku o několika dějstvích. A opět musíme pochválit, jak nezávislý film objevuje dosud neznámé tváře, které nejsou o nic horší než ty, které dokola vídáme na obrazovkách. V tomto snímku rozehraje svůj koncert Oliver Sázavský s Lubomírem Stárkem, kterým sekunduje mladá Anita Mihalová.

Snímek bude uveden na festivalu Cinema Open v pátek 2.11. v bloku od 16:30

SALAŠ HELSINKI

Komedie, 2018, 18 minut

Režie: Karolína Brabcová
Scénář: Filip Alex Svoboda
Kamera: Filip Alex Svoboda
Hrají: Oliver Sázavský, Anita Mihalová, Lubomír Stárek

"Józa Gajdoš žije v odlehlé salaši společně se svou milovanou slepicí a myslí si, že se vyklubal z vejce".

Přežil zásah 25 tisíc voltů a stal se objevem:

Filip Alex Svoboda

Média