Na Cinema Open bude mít premiéru nezávislý historický velkofilm Pláč svatého Šebestiána

Autor:

Přinášíme tip na nezávislý film, který bude premiérově za účasti tvůrců uveden na festivalu Cinema Open, jenž proběhne 2.-3. listopadu 2018 v malebném podzimním Hradci Králové.

V roce 1967 natočil František Vláčil historickou baladu dle předlohy Vladislava Vančury, Markéta Lazarová. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do historie světové kinematografie, jelikož citlivě a působivě esteticky adaptoval dílo ze světa středověku. A i dnes vidíme, že přes 50 let starý snímek, nachází další pokračovatele, kteří si vzali ze způsobu snímání inspiraci.

Dnes je zcela legitimní, že tvůrci hledají způsob, jak se přiblížit esencím oceňovaných nebo oblíbených filmů. Kladou si přitom otázku, proč takové filmy dnes nevznikají? A nejspíš podobně uvažovali režiséři Milan Cyroň a Zdeněk Uher. Jejich vášeň pro historická témata vznikla už dříve, u snímku Na konci září, který jsme uváděli na festivalu před dvěma lety, a tehdy si z Biografu Na špici v Hořicích odnesli cenu za scénář. Konverzační drama čekajících vojáků Československé armády působilo jako zjevení, velmi slušné zpracování, k tomu plejáda neokoukaných herců a velmi přesvědčivé dialogy směřující k otázce zamyšlení.

Skvělé herecké obsazení baladického snímku

Dalo se čekat, že si tvůrčí tým, kam patří i jejich dvorní kameraman Lukáš Masner nebo střihač Andy Fehu, příštím filmem postaví laťku ještě výše. A stalo se. Historické baladické drama o několika postavách, které se konfrontují navzájem na pozadí probíhající morové nákazy. A herecké obsazení?

Na nezávislý film naprosto hvězdné, Ondřej Malý, Matouš Ruml, Ján Smolka, Pavla Dostálová a další působivé tváře, které můžeme znát z předešlých filmů autorské dvojice. Do toho opravdu vynikající práce kostymérů a dobře vybraná prostředí evokují dojem až nezávislého velkofilmu. Není tajemstvím, že tvůrci hledali na svůj snímek příspěvky ve veřejných sbírkách a otevřeně hovořili na portále Unitedfilm sklesle o tom, že nemají mnoho šancí získat prostředky ze Státního filmového fondu. Však rozpočet snímku se musel pohybovat v řádech stotisíců a nejspíš se jedná o jeden z nejnákladnějších nezávislých nekomerčních filmů, který byl u nás natočen. Přesto se do ohromné výzvy pustili a rozpočet lepily kromě svého velkého vkladu i z malých regionálních grantů a od sponzorů. Přes náročnost produkce a počet postav ve filmu se jim podařilo něco mimořádného. Pláč svatého Šebestiána není současný film, nemá zběsilé tempo, nejedná se o velkovýpravnou podívanou, vše podřizuje rytmu tehdejšího času, snaží se ukázat silné ale i drobné emoce, drama tehdejší společnosti, který je rámován skutečnými historickými událostmi. Celý film drží od začátku až do konce pohromadě, chvílemi se neubráníte dojmu, že sledujete slavnou klasiku Markétu Lazarovou, jen s rozdíly poplatných dobám svého vzniku, použité technologii snímání a šíři rozpočtu.

Příběh z doby šíření morové nákazy

Příběh se odehrává na území Svaté říše římské v době velké morové rány, tedy přibližně roku 1348. Východiskem filmu jsou projevy násilí vůči židovskému obyvatelstvu středoevropských a západoevropských zemí, k němuž v době šíření moru docházelo. Protagonisty příběhu jsou příslušníci rytířského stavu Gottfried a o generaci mladší Siegfried. V expozici sledujeme židovskou svatbu, již přeruší násilný vpád Gottfriedových ozbrojenců, kteří začnou svatebčany bezohledně vraždit. Některým z nich, včetně ženicha Amose a nevěsty Marie, se podaří uprchnout do nedalekého lesa, ovšem ronásledovatelé je stíhají i zde. Amos se  rozhodne odlákat pozornost od své milé. Jeho zmatený útěk lesem jej dovede k nedaleké tvrzi, jejíž pán Siegfried mu poskytne útočiště. K jakému dojde vyvrcholení se dozvíte při celonárodní premiéře filmu, za účasti tvůrců, exkluzivně na festivalu Cinema Open 2018.

Pláč svatého Šebestiána

Drama, historický, balada, 2018, 88 minut

Režie: Milan Cyroň a Tomáš Uher
Scénář: Milan Cyroň a Tomáš Uher
Kamera: Lukáš Masner
Hrají: Ondřej Malý, Ján Smolka, Matouš Ruml, Pavla Dostálová, Kamila Janovičová, Martin Sítek

"Pláč svatého Šebestiána" je historickým dramatem s baladickými rysy. Jde o fiktivní příběh, který je rámován skutečnými historickými událostmi.

Snímek uvádíme v pátek 2.11. v Bio Central v Hradci Králové od 20:45 (předfilm I'm Leaving).

 

 

 

Tvůrčí duo: Milan Cyroň a Tomáš Uher

Milan Cyroň a Tomáš Uher společně vytvořili několik nezávislých filmů. Jejich středometrážní historická komedie "Chuť střelného prachu" byla roku 2012 oceněna Zvláštní cenou poroty na festivalu neprofesionálních filmů PAF a detektivní thriller "Bezejmenné" se roku 2014 promítal na Noir Film Festivalu. Celovečerní historické drama "Na konci září" pojednávající o mobilizaci v roce 1938 a jejím dopadu na osud jednotlivce obdrželo cenu za nejlepší scénář na festivalu nezávislého filmu Cinema Open.

Interview s režiséry

Média