Nezávislý film? Blízký a přesto vzdálený sen Petra Láška

Autor:

Po nedávném skonání hlavního filmového metodika Miroslava Tuščáka, přišla další smutná zpráva. Ve věku 50 let odešel jeden z hybatelů neprofesionálního filmu, Petr Lášek.

Petr Lášek, člověk, který se dokázal zasnít a zároveň realisticky uvažovat. Není tajemstvím, že si přál vidět filmaře nekomerčního charakteru o několik stupínků výše, než tomu je nyní. Vyslovil přání, aby se čeští filmaři jednou vyšplhali na úroveň nezávislého filmu ve světě. A nezůstal jen u přání a slov, snažil se přidat i konkrétní skutky.

Zemřel zakladatel AMATFILMU a festivalu PAF

Petr Lášek 1Píšou se 90. léta a v Česku stále přežívají koleje amatérského filmu, tak jak je nechtěně definoval socialistický zákon o státním filmu, tedy jakási oddělená a neškodná větev kinematografie. Petr jako filmař si touto oblastí prošel a viděl, že je zde spousta prostoru pro obrodu a inovace. Už tehdy ťukala na vrátka digitalizace filmového procesu a velký boom v oblasti využívání videa. Svět už dávno proslavilo hnutí nezávislého filmu. Ale u nás stále nic. Na nic nečekal a snažil se pomoci, přestože věděl, jak moc nám ujel vlak.

"S amatérskými filmy bohužel díru do světa neuděláme, protože všude v zahraničí jsou totiž "amatérské filmy" svou kvalitou (uměleckou i technickou) filmy nezávislými."

Petr Lášek

Petr Lášek, kromě účasti ve filmových klubech, organizace a metodické práce založil jako první v zemi informační online portál Amatfilm, věnoval se dokumentaci oboru průběžnými reporty a televizními pořady. Založil a několik let šéfoval dnes už neexistujícímu, ale tehdy oblíbenému pražskému filmovému festivalu PAF (Praha amatérských filmařů). Jeho snahou bylo filmaře seskupit, povznést na vyšší úroveň a dopomoci ke svobodné a kreativní filmové oblasti, z které mohou vycházet i nová jména a proudy pro komerční sféru. Jeho práce nesla plody, bohužel také zakusil, jak se u nás těžko mění věci k lepšímu. Jeho anabáze jako celostátního metodika trvala krátce, Petr nebyl typ, který by rád vysedával v kanceláři nad zápisy ze schůzí a tabulkou dotací. Potřeboval aktivně pracovat v terénu. Charakterizovala ho tak neúnavná celoživotní láska k filmu.

S politováním však musíme oznámit, že odešel milý, ochotný a všestranný člověk, bez něhož by několik předchozích dekád bylo o poznání chudší. Petr Lášek byl totiž jeden z největších hybatelů neprofesionálního filmu za posledních 30 let.

Fakt, že odešel tak náhle a brzy musíme strávit. Jedno však víme, že jeho vize o svobodném filmu přetrvává.

 

Média