Kino Luník v Červeném Kostelci hostí filmovou soutěž

Autor:

Vrcholky nejvyšších českých hor se stále třpytí sněhem, ale do podhůří už dorazilo jaro. Slunce se opírá do červené věže kostelíku, rybník Broumar a jeho břehy rozkvetly kvítím. Stavidla jsou zvednuta, začíná proudit filmařská sezóna regionálních nekomerčních tvůrců.

CV 2018 Po stopach 27V Červeném Kostelci, v útulném a moderně zrekonstruovaném kině Luník, mají v sobotu 14. dubna dostaveníčko filmaři z celého Královéhradeckého kraje v rámci krajského kola Českého videosalonu. Najdete mezi nimi mladé tvůrce, kteří s tvorbou začínají, filmaře, co se chtějí vypracovat na nezávislou autorskou úroveň a ty, co mají natáčení jako celoživotní vášeň a rok co rok přichází s novým soutěžním materiálem.

Umělce s kamerou zajímá, co se v jejich okolí děje a snaží se o tom co nejvěrněji podat svědectví. Do letošní krajské soutěže bylo přihlášeno celkem 25 snímků všech žánrů, nejpočetněji v zastoupení kategorie reportáže a publicistika. Podobné je to i u dokumentu, kterých na soutěži uvidíme celkem deset. A najde se i dostatek zajímavých látek, ale vše popořadě.

Po prezenci, kde filmaři obdrží dárky od pořadatelů, startuje soutěž prvními slovy moderátora, který přivítá přítomné v sále kina, kde je už CV 2018 50 setkani sokolniku2z promítací kabiny vyhlíží pestrá soutěžní kolekce. Ale než k tomu dojde, bude jistě uctěna památka filmového metodika Miroslava Tuščáka, který měl dlouhá léta celostátní projekt Českého videosalonu na starosti a odešel náhle, aniž by se stihl se svými věrnými rozloučit.

I. blok: motorová vrána, proměny dřeva a vzpomínka na kamaráda

Zpátky však k soutěžním příspěvkům. První blok otevírá snímek mladého Nikolase Letzela, který se v rámci hodin ZUŠ v Policii nad Metují učí řemeslu kamery a vyzkoušel si reportáž z výuky hodin Grafiky. Navazuje Guča – ráj trubačů od Josefa Novotného z Bystrého u Rychnova nad Kněžnou, který natočil reportáž s příměsí cestopisu z nevšední hudební akce v Srbsku. Třetí film prvního bloku je esej k zamyšlení od dlouholeté ikony, skauta a dnes už penzisty, Karla Pokorného z Nové Paky, který svým životním postojem a okem kamery zachraňuje morální a ekologické hodnoty společnosti před neúprosným tlakem ekonomie. Vážnější téma odlehčí Jaroslav Černý z Opočna, jenž divákům ukáže novinku ve výcviku dravců, vránu, poháněnou tryskovým motorem, představenou při jubilejním setkání sokolníků. Mladé dívčí seskupení zastupuje dynamický videoklip na rychlou elektronickou hudbu s názvem Panda Hero od Zuzany Dohnálkové z Hradce Králové. Ze stejného města přivezl svou reportáž i Jiří Horák, který navštívil nové společenské centrum známé výrobny pian CV 2018 Jedinecni kone4v krajském městě a rozhodl se ho zblízka a poklidně přiblížit divákům na plátně. Dlouholetý účastník Vladimír Locker z Černíkovic ve svém 11 minutovém dokumentu zobrazuje proměnu dřeva a řezbářské umění, které se konalo ve Skuhrově nad Bělou. První blok zakončuje upřímná a sympatická vzpomínka na kamaráda Karla od Jana Vačleny z Hradce Králové, který ukazuje, jak lze využít filmové médium a znesmrtelnit tak pro okolí velmi blízkého člověka. Už druhé loučení s milými kamarády završuje dopolední blok ve znamení vzpomínkových aktů.

II. blok: divocí koně, po stopách pohádkového příběhu či historie zapomenuté obce

Další blok rozevře druhý videoklip Zuzany Dohnálkové o holce, která utekla z domu s jedinou věcí, s plyšovým medvídkem. Natálka se mění, upozorňuje v dalším snímku Jiří Horák, který ve volném pokračování mapuje stav lázeňského komplexu ve Františkových Lázních. Nejenže natočil pěkné obrázky, ale dokonce nad rámec své občanské povinnosti se jeho díky podnětu z prvního dílu začaly dít velké věci. Vlastník si právě kvůli filmu uvědomil zoufalý stav a pustil se do rekonstrukce. A hradecký reportér, který nedávno zvítězil i v soutěži IReportér České televize, podává důkaz. Jiří Sršeň, zakladatel filmového festivalu modelářů a leader seskupení Bzuk přivezl opět důkaz, jak moc jsou úspěšní čeští reprezentanti v modelářském sportu na světovém klání v Maďarsku. Líbivé téma si vybral Karel Pokorný ve CV 2018 Horalske hry3svém druhém soutěžním  dokumentu Stovka. Zaměřil se na historii nejznámější české bankovky ve 100 letech její existence. Velkou akcí, která zastavila proud života, pokračuje Jaromír Schejbal z Rychnova nad Kněžnou. Zachytil hbitě nadrozměrnou přepravu montážních jam dlouhých 27 metrů a šikovné mechaniky a řidiče, kteří se nelehkého úkolu nezalekli. Loňský vítěz Michal Martinek přivezl na letošní soutěž dva snímky, prvním z nich je Po stopách dobrodružství, o pětici dětí, které se vydávají po stopách pohádkového příběhu v dokumentárně laděném díle, kde dominuje kameramanův cit na přírodní krásy. Na něho navazuje excelentní tvůrce z pohraničního přechodu Náchoda, známý Miroslav Trudič, který už nepočítaně zvítězil na krajském i celostátním kole. Tentokrát představí svůj experiment týkající se známé filmové soutěže Vysokovský kohout. Na experimentální film naváže i experimentální animace, která rozpohybuje obraz na hudbu Jana Hammera v duchu románu 1984 od George Orwella. Blok zakončuje důsledný dokument o historii dnes již téměř ztraceného Krčmova na českém pohraničí. Ten má na svědomí mladý Lukáš Rybka z Hradce Králové a směle se může poměřovat s dospělými seniory.

III. blok: dívka z výprodeje, láska ke skokům na lyžích a komedie o čertovi 

Fanoušci hrané tvorby by si neměli nechat ujít závěrečný třetí blok, kde se představí hned dva hrané snímky. První z nich je komediální kraťas Martina Bohadla z Vysokova, který pojednává o nákupu ve výprodeji, což však nutně nemusí znamenat dobrý kauf. Ladně herecky ztvárněný příběh rozesměje nejedna ústa. Druhým filmem je satirický pohádkový příběh K čertu! Jiřího Česáka, který sleduje pouť čerta Edy, kterého jako svou poslední záchranu pověří samotný Lucifer. Jak se zatápí v pekle, respektive, že k tomu jsou zapotřebí sušické sirky, CV 2018 K certu5ukáže zkušený Miroslav Šolc z Police nad Metují ve svém poutavém dokumentu Než si škrtneme. Třetí blok doplní reportáž Jiřího Horáka o krásných a jedinečných koních, které se rozutekli na obdiv v lokalitě Plachta v Hradci Králové, Horalské hry Miroslav Martinka z atmosférou jako ze starého Skotska, sonda o výrobě „sága“ z exotického kmene zcestovalého Miroslava Trudiče a dva hodnotné dokumenty. První v pořadí se na plátně objeví snímek o Karlu Pffeiferovi z Police nad Metují, který si od dětství zamiloval skoky na lyžích. Dokument výtečně zpracoval začínající filmař Ondřej Čálek a pokračuje tak v kvalitní líhni talentů z Police. A druhým dílem je i druhý snímek Rychnováka, který vypráví ve volném pokračování po 15 letech, co se změnilo v životě nevidomého kluka. Životní zápas milého chlapce s hendikepem zahřeje na srdci a nezbývá než poděkovat za vznik jeho tvůrci, Jaromíru Schejbalovi, který se dlouhou řadu let aktivně a pozorně dívá skrze objektiv kamery kolem sebe. Opona se zavírá, jsme u konce. Atmosféra rychle houstne. Do popředí se vkrádá nervozita, který že snímek dostane ocenění a poputuje do národního kola? A kdo o tom vlastně rozhodne?

Nová porota: Toulová, Vacek, Šubert

Porota soutěže, která kromě sledování filmů bude vést i rozborové semináře s tvůrci, je letos v obměněné podobě. Tříletý cyklus vypršel a filmaře uvítají nové tváře. Něžné pohlaví zastupuje mladá režisérka Eva Toulová, doplní jí zkušený filmař a lektor Allan Šubert, společně s režisérem a dokumentaristou Jonášem Vackem. Soutěžní přehlídka končí slavnostním vyhlášením po 20 hodině. Po tu dobu zaberou soutěžní snímky téměř 4 hodiny promítacího času a velkou dávku erudovaného filmového diskurzu na rozborových seminářích. Připomínáme, že CV 2018 Videno rukama8veškeré bloky a pohovory s porotou jsou přístupné pro veřejnost.

Vyhlášení vítězů, hodnotné ceny, filmový přídavek

Vyhlášením postupujících do celostátního kola, s předáním hodnotných cen od Královéhradeckého kraje z rukou jejich představitelů, soutěž večer vyvrcholí. A pro věrné diváky je připraven přídavek. Uvedení celovečerní komedie Pepa s Michalem Suchánkem v hlavní roli s předfilmem prvního dílu komediálního seriálu Servis u Fandy z dílny červenokosteleckých tvůrců, kde jednu z hlavních rolí obsadil například i známý Alexej Pyško. V rámci celodenního filmového maratonu mohou diváci spatřit i ukázkou špičkové filmové techniky, která se rozprostře v sále kina či se zúčastnit exkurze do kino kabiny. Do svých domovů se pak rozjedou tvůrci ověnčeni cenami, aby reprezentovali kraj na celostátním kole v červnu v Ústí nad Orlicí, odkud si Královéhradecký kraj odváží dlouhodobě nejvyšší počet ocenění.

Program soutěže ke stažení:

Program krajské filmové soutěže Český videosalon 2018