Vítězové Mladé kamery 2018

Autor:
44. ročník Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí, proběhl v uničovském kině Družba ve dnech 16. a 17. března. Zahrnoval především soutěžní přehlídku filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představilo 51 soutěžních snímků, z toho dvanáct zahraničních. Porotě soutěže letos předsedal filmový a televizní režisér Radim Špaček.
Do soutěže bylo letos přihlášeno více než sto snímků. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesahovala časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže pronikla jen polovina. Kvality soutěžních filmů hodnotila odborná porota. Vedle Radima Špačka v ní zasedli filmoví pedagogové Martin Čihák a Milan Šebesta, režisérka Olga Dabrowská a režisér Jiří Sádek. Návštěvníkům i soutěžícím byl v době festivalu k dispozici jako konzultant úspěšný mladý filmař Jan Chramosta, jehož krátký hraný film „BioBuddy“ byl vloni v Seattlu oceněn jako druhý nejlepší snímek natočený v rámci „48 Hour Film Project“ a k tomu získal i cenu za nejlepší režii.
MK2018sál 
Nejpočetněji byly v uničovské soutěži zastoupeny hrané filmy. Jejich tematické zaměření potvrzuje trend posledních let: zatímco v předešlém desetiletí dominovaly hrané tvorbě komedie, parodie, anekdoty a další „nevážné“ filmové žánry, nyní se mladí filmaři stále více věnují vážným tématům, často až existenciálním. Jak lapidárně konstatovala porota ve svém vyjádření: Ubylo humoru, přibylo krve. Porota se také shodla, že mnohé filmy se snaží reflektovat současnou dobu a angažovaně a aktivisticky se k ní vyjadřovat. Výrazně letos narostl počet experimentálních filmů, naopak v menšině letos byly dokumenty a hudebně zaměřené snímky. Samostatná soutěžní kategorie byla vyčleněna pro animované filmy, které opět přinesly velmi kvalitní a nápaditou podívanou.
 
Téměř čtvrtinu soutěžní kolekce letos tvořily filmy ze zahraničí; devět ze Slovenska a dále po jednom z Rakouska, Francie a Etiopie. Kromě nich obdrželi pořadatelé z ciziny ještě dalších šest snímků (včetně jednoho z Turecka), které byly promítány mimo soutěž, takže v Uničově letos představili svou tvorbu mladí filmaři ze tří kontinentů. Jeden z těchto filmů – Sun Of The Night natočený Biniamem Teferou Firdawekem – si odnesl ocenění v podobě druhého místa ve druhé soutěžní kategorii.
 

Hlavní cenu získal snímek Deset kafí, to už je moc

 
Hlavní cenu získal esejisticky laděný dokument zaměřený na téma samoty Deset kafí, to už je moc natočený studentkami Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze Klárou Novákovou a Kateřinou Hroníkovou. Diváky si nejvíce získal dokument Terezy Vágnerové Obchodní dům představující místy až bizarní personál zlínského Prioru. Týž film ocenila i porota druhým místem v rámci třetí soutěžní kategorie.
 
Pořadatelé v letošním roce inovovali dramaturgii soutěže a rozhodli se po každém soutěžním bloku zařadit besedu autorů a diváků s porotci. Tato programová novinka sice vyvolala nepříjemné časové posuny v programu, ale u návštěvníků i porotců sklidila pozitivní ohlas.
 
MK2018 JerabDoprovodný program letos návštěvníkům nabídl projekci teaseru k připravovanému českému filmu První akční hrdina, jehož režie se ujal pravidelný úspěšný účastník minulých Mladých kamer Jan Haluza. Dále mohli diváci v Uničově zhlédnout mezinárodně oceňovaný mysteriózní sci-fi Robina Kašpaříka natočenou podle předlohy Stephena Kinga Jsem brána. Představeno bylo také několik krátkých filmů vytvořených v rámci dílen „Jak stvořit film“ zaštítěných labelem Free Cinema Films. A třešničkou na festivalovém dortu byla prezentace kamerového jeřábu na korbě terénního vozu, který do Uničova pro tuto příležitost dopravili až z Prahy členové kreativní skupiny 3heads.
 
Program festivalu uzavřela projekce nového dokumentárního snímku Libuše Rudinské „Na tělo“, bezprostředního, ba až intimního portrétu významného českého fotografa Jindřicha Štreita. Po jeho zhlédnutí mohli diváci využít mimořádné příležitosti pobesedovat s režisérkou i se samotným protagonistou. V prostorách kina byla souběžně prezentována unikátní kolekce plakátů ke Štreitovým fotografickým výstavám. Definitivní tečku za 44. Mladou kamerou udělala afterparty v kultovní uničovské restauraci Na Střelnici, kde až do brzkého rána bavili účastníky dýdžejové Brigitte Noir, Makropulos, Matsem a Cubana & Czenda.
 
Aleš Langer, ředitel MK 2018

Média