Osmdesátá léta: Legenda pokračuje

Autor:

Zatímco Hollywood se snaží vydojit z našich milovaných klasik ještě poslední zbytky důstojnosti v podobě remaků, které originálům nesahají ani po kolena, nezávislá tvorba zvolila jiný, pro diváky mnohem stravitelnější přístup; vznikla takzvaná New Retro Wave (NRW), tedy nová retro vlna.

Pokud je vám dnes kolem 30, určitě vzpomínáte s láskou na ty časy, kdy někdo okolo vás, starší sourozenci nebo rodiče, sehnali videopřehrávač a kazety s velmi pochybným původem nesoucí filmy, které jako by byly z jiného světa, takového zajímavějšího a cool, než ten, co jsme znali z reality okolo nás, nebo dokonce (až na světlé výjimky) z českých filmů. Tyto filmy do nás pumpovaly naprosto jiný druh zážitků. A toho nadšení, radosti, nebo smutku, kde jsme proživali dobrodružství a radost z toho, že se to nakonec hrdinovi povedlo a vše bylo tak jak má být. Křičeli jsme nadšením u akčních filmů, zmodrali strachy u hororů a plakali u dojáků a uctívali jsme hrdiny z obrazovky a herce, kteří je ztvárňovali. Této nostalgie se těžko zbavuje a proto, když už jsme vyrostli a můžeme si natáčet podle sebe, objevuje se kolem nás stále více filmařů, kteří touží přispět alespoň trochu k návratu těch hodnot, které nás dřív motivovaly stát se hrdiny.

Inspirace hudebním průmyslem

Hudební průmysl ten filmový trochu předběhl. Termín Synthwave se zrodil na počátku třetího tisíceletí a na konci jeho první dekády dosáhl velké popularity díky své inspiraci a věrnosti stylu 80. let. Spousta hudebních umělců zjistila, že mohou do toho stylu stále něco přinést a objevili se první velikáni a stálice této scény, scény, která stála velmi pevně na nezávislých nohách. The Midnight, FM-84, Robert Parker, Futurecop!, Waveshaper a další věděli přesně, co si příznivci 80. let žádali a zachytili přesně tu esenci této milované dekády. Co je tedy pro Synthwave typické? Především minimální spoleh na vokály, většina písniček je instrumentálních. Důvod? Imituje především hudbu z filmů, kde samozřejmě většinou hudba hrála v pozadí a pouze pár titulních písniček bylo nazpívaných. Co ale nejvíce definuje Synthwave jsou elektronicky generované nástroje, především bubny. Dále je zde velmi silný spoleh na analogové syntetizátory, vše v zájmu imitace stylu té doby. Pokud jste někdy slyšeli jména jako Vangelis, Tangerine Dream, nebo John Carpenter (ano, toho režiséra), ale třeba i našeho krajana Jana Hammera, jste s inspirací pro Synthwave dostatečně seznámeni. A jak vlastně Synthwave stojí na nezávislých nohách? Většina písniček je totiž k dispozici zcela legálně zadamo, buď na Youtube, nebo na distribuční platformě Bandcamp, kde si můžete vše poslechnout a skladby zakoupit za libovolnou částku jako podporu tvůrci. Jedná se totiž o žánr převážně žijící z lásky k osmdesátým létům, o peníze jde až v druhé řadě.

Druhy filmové tvorby ala 80. léta

Tvořit hudbu v retro stylu není z technického hlediska těžké, jak je na tom ale film? Většina příznivců NRW se shoduje na jednom, zážitek ze sledování filmů z té doby umocňoval jeden velmi podstatný faktor; vzácnost. Filmy nebyly běžně k dostání v obchodech a i mezi lidmi jich nekolovalo příliš, aspoň ne těch dobrých, v dobré kvalitě. Tato vzácnost způsobovala, že jsme si cenili toho, co se nám dostalo do ruky a i něco, co by dnes někdo ještě v prvních deseti minutách chtěl házet do koše, se mohlo pro nás stát kultovním filmem. Nebyla prostě žádná distribuční platforma. Jen televize, která si nabízela jen to co zrovna chtěla.

Stejně tak i dnes, pokud chcete znovu prožít ten nostalgický pocit, že máte před sebou něco vzácného, tak věřte, že nová retro tvorba je pro zatím dost skoupá na filmy, takže ti, kdo již přišli, mají pro sebe více místa na výsluní. Je však potřeba rozlišovat jednotlivé styly, kterými se tato díla liší. Některé kopírují své předlohy věrně - mají degradovaný VHS obraz, zvuk o nízké samplovací frekvenci a syntetickou hudbu. Některé se třeba jen odehrávají v 80. letech a mají dobové kostýmy a hudbu, ale vzhled má film moderní. Dále tu můžeme najít projekty, které se odehrávají v současnosti, ale na zlatou éru VHS jen odkazují. Pro lepší přehled můžete níže najít přehled 10 rozdílných děl a co je k retro stylu pojí.

Zahraniční tituly

 

nrw kungfury

Kung Fury

Pravědpodobně nejznámější retro projekt, který upozornil širokou veřejnost na existenci retro vlny ve filmové tvorbě. Vznikl na severu Švédska, kde se mladý grafik David Sandberg rozhodl vyrobit trailer pro svoji vizi a strhnout na sebe pozornost celého světa. Příběh je víceméně pouze inspirován vším, co dělalo osmdesátá léta vzrušující a originalitu byste zde hledali zcela zbytečně, což filmu naštěstí prospívá. Hrdina, policista Kung Fury se vydává do minulosti aby zastavil Hitlera, ovšem věci se trochu zvrtnou a divoká jízda začíná. Nacisti, dinosauři, krásné divoké bojovnice, cestování časem, Lamborghini Countach a David Hasselhoff - co víc chtít?

 

nrw turbokiller 

Turbo Killer

Carpenter Brut patří k prominentním jménům na retro hudební scéně. Možná proto si ho vybral tým mladých francouzských umělců s názvem Seth Ickerman, aby pro jeho novou písničku vytvořil videoklip. Tento klip je věrným zobrazením stylu osmdesáté dekády… degradovaný obraz, používání miniatur, mysteriózní hrdina, dívka v nesnázích, honička v rychlých autech a i nějaký ten výlet mezi hvězdy. Klip také posloužil jako upoutávka pro připravovaný projekt, Blood Machines.

 

nrw turbokid 

Turbo Kid

Kanadská produkce se nechala inspirovat postapokalyptickým světem, ale místo šíleného Maxe tu najdeme kluka na kole BMX, který se snaží přežít ve světě ovládaném brutálním vojenským náčelníkem a jeho bandou. Už se zdá, že moc vyhlídek na budoucnost nemá, když se najednou objeví krásná záhadná dívka a dá jeho životu nový smysl. Tento celovečerní film je věrný osmdesátým létům po všech stránkách kromě obrazové. Nahotu tu nečekejte, ale pro malé děti film rozhodně není, ne při té sprše krve, která tryská po litrech z otevřených zranění. Ovšem, i slabší nátury zde přežijí, neboť film si je velmi dobře vědom toho, o co vlastně jde – o dospívání mladého chlapce v hrdinu. Film má i velmi zajímavý originální soundtrack, který lze najít na Bandcamp.

 

nrw outrunners 

Outrunners

Krátký film z prostředí, které každý muž ve věku 30 a víc let zná minimálně zpoza prosklených výloh, arkádové herny. Outrun byla japonská závodní hra, která se objevila na hracích automatech po celém světě a patří do síně slávy společně se Street Fighter nebo Golden Axe jako nejlepší a nejvíce návyková. A právě v této hře musí hlavní hrdina porazit svého soupeře, aby zachránil své přátele a usmířil se s dívkou, která se mu líbí. Zde najdeme stylizovanou hudbu i obraz, ale zvuk zní velmi kvalitně a čistě, což může trochu bránit dokonalému dojmu. Nicméně i tak se zde spousta příznivců silné nostalgii neubrání.

 

nrw tearsintherain 

Tears in the rain

Krátký příběh natočený jako předehra pro film Blade Runner. Nemá záměr napodobovat VHS kvalitu, obraz, ať ve výborné digitální kvalitě, se jinak drží atmosféry své předlohy a hudba vás vtáhne do příběhu dokonale.

 

nrw strangerthings 

Stranger Things

Seriál produkovaný platformou Netflix se odkazuje na typické elementy tvorby osmdesátých let, do kterých je děj zasazen. Najdete zde prvky sci-fi, hororu, detektivky, to vše z pohledu skupiny dorostenců žijících ve fiktivním městečku v USA. Režisérské a bratrské duo Matt a Ross Duffer nezapřeli inspiraci v dílech Stevena Spielberga, Roberta Zemeckise či japonského animé. 

 

nrw beyondthegates 

Beyond the gates

Dejte si pozor, když se přehrabujete mezi VHS kazetami s nejistým původem. Nikdy nevíte, co najdete. Příběh mladého muže, který najde krabici se stolní hrou, ke které je přibalena videokazeta zdánlivě mající za účel provázet hráčem hrou. Ovšem brzy začne postava z kazety mluvit přímo k nim a napínavá jízda začíná. Tento projekt vznikl převážně z nostalgické lásky k VHS médiu a nepřebírá žádné dobové elementy. Fanoušci VHS se v příběhu budou cítit jako doma.

 

nrw slumlord 

Slumlord Rising

Videoklip k písničce skupiny Neon Indian je kompletně stylizovaný a přesvědčivě vykresluje Ameriku osmdesátých let.

 

nrw rewind 

Rewind this!

Dokument o VHS éře v USA, který vám představí původ boomu obchodu s VHS a jména, která s ním byla spojená. Objeví se i Lloyd Kaufmann, kterého jsme zpovídali pro náš podcast.

 

nrw videoman 

Videoman

Nový projekt od našich přátel ze Švédska. Pojednává o muži, který se zabývá sbíráním VHS kazet a ženě, která ještě dnes žije v osmdesátých letech. Jejich životy nejsou příliš šťastné, dokud se zvláštním zvratem osudu nepotkají a nepomůžou konečně jeden druhému otevřít oči. Příběh toho celovečerního filmu se odehrává v současnosti a i přesto, že se jedná o zcela nezávislou tvorbu, je již naplánována kinodistribuce. Film má navíc originální soundtrack od známých jmen nové retro vlny, který je k dostání na iTunes. Ikona osmdesátých let Samantha Fox exkluzivně pro film nazpívala písničku, která brzy vyjde i s videoklipem. V brzké době přineseme exkluzivní informace přímo od režiséra projektu.

Česká tvorba

Česká sféra se také probudila k nostalgii teď, když mají nezávislí filmaři konečně přístup k technologii a know-how. Pionýři návratu do minulých dekád jsou následující.

 

nrw panopice 

Pan opice

Trailer k neexistujícímu filmu absolventa zlínské filmové školy Jana Votýpky se neodkazuje specificky na osmdesátá léta, nicméně jeho přístup k tvorbě projektu je přinejmenším chválihodný. Trailer byl natočen na filmovou surovinu Super 8mm a uvážíme-li, že byl natočen v okolí Brna, nikdy bychom nepoznali, že se nejedná o americký venkov. Přinejmenším ukázal, že i u nás lze natočit počin, který dokáže zachytit odkaz americké filmové historie.

 

nrw kyselydech 

Kyselý dech

Úspěšný horor zasazený do současnosti, který se odkazuje nejen svým charakterem ale i příběhem na dobu VHS kazet. VHS dabing, genetické experimenty a brutální pomsta vás udrží v křesle dokud jízda neskončí. Tvůrci se rozhodli místo digitální distribuce film ukázat pěkně jako za starých časů, v kině a filmu to jen svědčí sbírá nejen plné sály, ale i ocenění na filmových soutěžích i festivalech, včetně festivalu nezávislých filmů Cinema Open (Cena Vortex za kameru).

 

nrw kralovevidea 

Králové videa

Dokument připravovaný tvůrcem Kyselého dechu Lukášem Bulavou. Pojednává o době, kdy se i do Československa dostaly filmy na VHS. Jak, kdo za to byl zodpovědný a proč někdo byl ochotný obcházet zákon, se dozvíte právě zde. V dokumentu se objeví i známá jména spojená tímto fenoménem a není potřeba dodávat, že se na jeho dokončení velmi těšíme, neboť jsme tuto dobu prožili také.

Média