Zpráva z Mladé kamery 2017

Autor:
Městské kino v Uničově hostilo ve dnech 16.-18. března 2017 již 43. ročník Mladé kamery, tradiční setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Součástí festivalu byla jako vždy dvoudenní soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let.
MK2017Předsedou soutěžní poroty byl dokumentarista Ivo Bystřičan, vedle něj byla mezi porotci například také Galina Miklínová, autorka animovaných Lichožroutů. Vítězným filmem letošního ročníku se stal hraný film studenta Univerzity Tomáše Bati Radima Vaňouse Rosťova 20:15-45. Počet přihlášených snímků letos překonal všechna očekávání a téměř se přiblížil stovce. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesahovala časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže proniklo „jen“ 58. Největší díl soutěžní kolekce představovaly hrané filmy. Jejich autoři se věnovali především zachycení různých aspektů mezilidských vztahů, ve filmech však nechybělo ani napětí, kriminální zápletky či tajemné motivy. Oproti dřívějším ročníkům jen velmi málo filmů pracovalo s humorem, ať už v komediální či parodické rovině. Hojně byly zastoupeny i snímky animované, pro které festival letos poprvé vyčlenil samostatnou soutěžní kategorii. V menším počtu se divákům představily také filmové dokumenty a experimenty. Kvality soutěžících filmů hodnotila odborná porota v čele s Ivo Bystřičanem. Dalšími členy byli animátorka a ilustrátorka Galina Miklínová, filmový pedagog Martin Čihák, režisér Jan Chramosta a kameraman Aleš Svoboda.
Hlavní cena: Rosťova 20:15-45 Radim Vaňous
Jako nejlepší ocenila porota patnáctiminutový hraný snímek Radima Vaňouse Rosťova 20:15-45. Cenu diváků si donesl film Stroj teprve dvanáctiletého Adama Böhma. V kategorii amatérských filmařů do 20 let byla nejlepší filmová anekdota Patrika Poláka Pozor, láska!, v kategorii do třiceti let nebyla cena pro nejlepší film udělena. V kategorii neamatérů zvítězila polská filmařka Karolina Zaleszczuk s filmem Kroki. Mezi animovanými filmy byl nejlepší Petr Mischinger a jeho film Proč nám pijí krev.
Cena diváků: Stroj Adam Böhm
Celkovou úroveň letošní soutěže ohodnotila porota takto: Jak by se nám jevil český film, kdybychom jej poznávali čistě prostřednictvím Mladé kamery? Zejména jako odvážný a jako ženský a mužský zároveň. Pouštějí se do něj čím dál mladší tvůrkyně a tvůrci a napohled nebojácně v tématech i žánrech. Je řemeslně na slušné úrovni a svobodně pracuje s médiem. Do jisté míry ale absentuje patrná vnitřní motivace a důvod k vybraným tématům a příběhům – jako by byly osobnostem tvůrců příliš vnější. Jako by se tvůrci báli, a nebo se nechtěli otevřít. Proto filmy působí mnohdy chladně, bez vervy a vášně. Do popředí vystupuje animace, stylově velmi osobitá, se silnými motivy a překvapivě nízkým věkem autorek a autorů.
 
MK2017 2Doprovodný program 43. Mladé kamery zahájil Minifestival Jana Chramosty, který nabídl výběrovou přehlídku tvorby jednoho z letošních porotců. Chramosta se v současnosti zaměřuje zejména na reklamní, videoklipovou a krátkometrážní tvorbu, v minulosti natočil řadu snímků oceněných na různých filmových přehlídkách, mj. i na Mladé kameře.
Divákům byl představen také nový road-trip dokument Po setmění olomouckého filmaře Jiřího Slečky, v němž tvůrci navštívili nejstrašidelnější místa České republiky. Uničovský svátek mladého filmu byl uzavřen projekcí nového českého filmu Masaryk.
 
Součástí akce byla též fotografická výstava Bylo, nebylo, na níž představili svou tvorbu studenti Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Inspirací pro fotografická zátiší jednotlivých snímků se staly knižní a filmové postavy či jednotlivé motivy, které studenty zaujaly v jejich oblíbených literárních a filmových dílech.
Mladá kamera svým návštěvníkům a soutěžícím nabídla také možnost tvůrčích konzultací, jež během celého festivalu všem zájemcům poskytoval Jiří Sádek, režisér vloni uvedeného filmového hororu Polednice.