Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 864

B16: Brno se obléklo do filmu

Autor:
B16: Brno se obléklo do filmu Pavla Vaňková

Festival byl lehce komornějšího rázu, oproti jiným akcím zde bylo o trochu méně přihlášených a promítaných filmů, zato účast byla takřka stoprocentní.

V sobotu 15. 10. jsme si udělali menší výlet přes půlku republiky a zamířili do Brna. Tam se konal jedenáctý Malý filmový festival mladé tvorby při již 57. ročníku B16 s letošním heslem: „Oblékni se do filmu.“

Program běžel na plné obrátky od čtvrtka, kdy se zájemci mohli nejen podívat na nesoutěžní filmy, ale zúčastnit se i filmového workshopu. Výsledkem bylo několik krátkých scének, které se poté promítly v páteční podvečer a v sobotu před vyhlášením. Pátek se nesl v podobném duchu a sobotní dopoledne již patřilo soutěžním projekcím.

Dorazili jsme právě tak akorát na rozborový seminář. Festival byl lehce komornějšího rázu, oproti jiným akcím zde bylo o trochu méně přihlášených a promítaných filmů, zato účast byla takřka stoprocentní. Několik mladých filmařů či teprve začínajících tvůrců se tak sešlo pohromadě. Rozbor filmů byl důkladný a motivující. Každý tvůrce si určitě alespoň něco málo odnesl do budoucna. Porota se skládala z trojice zajímavých lidí. Konkrétně hodnotil pan Milan Šebesta, Josef Strubl a Bronislav Kusý.

Po přestávce a promítnutí filmů z workshopů nastalo samotné vyhlášení. Soutěžilo se jako tradičně ve třech kategoriích: A - Děti do 16-ti let, B - Mládež do 20-ti let a C - Dospělí s dětmi. Především kategorie mládeže, kam jsme spadali i my, byla, co se týče soutěžících děl velmi početná. Porotci předem na semináři avizovali, že rozhodování letos opravdu nebylo lehké. Po chvíli napětí jsme se dozvěděli výsledky, které si myslím spoustu z nás potěšily. Diplomy a ceny se předaly do rukou tvůrců a festival byl u konce, to už jsme ale museli běžet zpátky na autobus, protože nás čekala ještě několika hodinová cesta domů.

Celkově musím pochválit organizaci a vzájemnou konverzaci mezi organizátory a účastníky. Byla snaha vyjít vstříc lidem závislých na zpětné dopravě, za což děkuji. Jediné, co bych mírně vytkla, je program od čtvrtka, tedy ve všedních dnech. Slovo neděle bohužel většina festivalů nezná. To ale rozhodně není výtka jen B16 pro mládež. Tím však rozhodně neshazuji snahu o dobrý festival, který se snaží podpořit mladé tvůrce, což se mu zdárně daří.  

Výsledky:

 

Kategorie A (děti do 16 ti let)

1. místo: Ponechán osudu - Patrik Polák /15 let/ Brno

2. místo: Zkáza rodiny Anderssonových - Tadeáš Topinka /12let/ Brno

3. místo: Elements (Živly) - Viktorie Marečková /11 let/ Pejškov

Cena poroty za grafiku: Velká výhra - Martin Opršal / 10let / Brno

 

Kategorie B (mládež do 20 ti let)

1. místo: Fall - Valér Futej /16 let/ Gitaltovce / SR

1. místo: Beran na klíček - Anna Korecká, Martin Modrý /18, 17 let/

2. místo: Mord - Hynek Růžička /17 let/ Šlapanice

2. místo: Rusák - Efim Groutskij /21 let/ Praha

3. místo: Drama á la nonsense - Matyáš Polák, Denis Kučera /17 let/ Praha/

3. místo: VII - Dominik György /18 let/ Velký Krtíš, SR

Cena poroty za filmovou zkratku: Different - Pavla Vaňková /16 let/ Čistá

Cena poroty za kolekci empatických filmů: Nikola Liberdová /21 let/ Bohumín

Čestné uznání: Samosvet - Tomáš Šrámek /19let / Opatovice Nad Nitrou

Cena diváka: Beran na klíček - Anna Korecká, Martin Moudrý

 

Kategorie C (dospělí s dětmi)

1. místo: Okno ve vlaku - Miroslav Obrátil, Martin Slováček, Brno

2. místo: Múzy král ze základky - Daniel Kupsa

3. místo: Hranice okamžiku - Daniel Kupsa

Cena poroty za počítačovou grafiku: Eye to Eye - David J. V. Schöbl

Cena poroty za herecký výkon ve filmu Múzy král ze základky: Eliška Žlebková

Uložit

Uložit