Zpráva o českém nezávislém sci-fi horroru Jsem brána

Autor:

První český film podle předlohy Stephana Kinga je v poslední třetině výroby. Ambiciozní dílo, první svého druhu pro planetární projekce fulldome u nás, vzniká jako ryze nezávislé a nekomerční dílo. Poukazujeme zprávu přímo od režiséra Robina Kašpaříka, který se před lety blýsknul s horrorem Seance.

Jsem brána 2Před pár lety jsem četl povídku Stephena Kinga se zvláštním názvem Jsem brána. Sci‑fi horor o kosmonautovi nakaženém mimozemským virem měl tak hypnotickou atmosféru, že jsem ho chtěl okamžitě zfilmovat. Byl to šílený nápad. Neměl jsem peníze, kontakty ani zkušenosti, ale pustil jsem se do toho. Chtěl jsem si splnit sen. Napsal jsem Stephenu Kingovi a požádal o svolení natočit jeho příběh jako krátký snímek. A on mi to dovolil. Byl jsem radostí bez sebe. Mělo to ale jeden háček. Film nesmí vydělat ani korunu.

Zvesela jsem začal shánět peníze na natáčení. Ale narazil jsem. Nikdo nechtěl dát peníze na film, který nesmí vydělat. Jak říká Morpheus v Matrixu: „Vítej ve skutečném světě.“ Došlo mi, že musím najít srdcaře, kterým nepůjde o peníze, ale o to, aby podpořili smysluplnou věc. Hledal jsem dva roky a našel jsem úžasné lidi, kteří mi pomohli.

Získal jsem sice jen zlomek peněz běžného filmového rozpočtu, ale začal jsem připravovat natáčení. A neměl jsem v plánu dělat kompromisy. Ve světě mezitím vznikla revoluční technologie fulldome, která dokáže promítat film do obřích kupolí planetárií. Musel jsem to vidět. Nejbližší fulldome byl v Německu. Vyrazil jsem do Jeny - a byl jsem ohromený. V  planetáriu mi prozradili, jak se pro fulldome vytvářejí astronomické pořady. Nikdo ale nevěděl, jak natočit sci-fi horor. Rozhodl jsem se na to přijít. A pak přišel dar z nebes. V brněnské hvězdárně začali stavět první český fulldome. Přímo za mým domem.

Jsem brána 4Začal jsem hledat ty správné lidi z celého světa a postupně jsem je našel. Od francouzského kameramana přes indického ostřiče až po hollywoodského trikaře. Všichni jsme do toho šli bez nároku na honorář. Měli jsme totiž mnohem lepší motivaci. Byli jsme nadšení a připraveni ukázat, co v nás je. Teď nás čekala pořádná bitva. Rozhodl jsem se natáčet přímo z pohledu kosmonauta, takže divák uvidí vše jeho očima. Proto jsem do hlavní role obsadil mima Radima Vizváryho, který dokáže vyjádřit emoce pouze pomocí rukou. Ruce budou totiž to jediné, co z pohledu hlavního hrdiny uvidíte. Postavili jsme dekoraci vesmírné lodi, namontovali kameru na Radima a šli do akce. Celý film jsme natáčeli dvakrát. Pro klasická kina a pro fulldome. A to byl teprve horor. Natáčet speciálním objektivem bylo tak náročné, že jsme postupovali tempem jeden záběr denně a často jsme končili ve čtyři ráno.

Film bude mít sice jen dvacet minut, ale na každou vteřinu jsme se pěkně nadřeli. Byli jsme utahaní, ale šťastní. Dělali jsme totiž to, co milujeme. Film je momentálně natočený, sestříhaný a teď pracujeme na počítačových efektech.

Robin Kašpařík, režisér

Uložit

Uložit