Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 864

Mladá kamera - Chcete znát názor profesionálů na svůj film?

Autor:
Mladá kamera - Chcete znát názor profesionálů na svůj film? Pavla Vaňková

Tento festival se pyšní již velmi dlouhou tradicí. Letošní 42. ročník toho byl důkazem. Proto jsme se i my – parta filmařů z Mladé Boleslavi vydali na poměrně dlouhou cestu do Uničova.

Kvůli vzdálenosti jsme na festival dorazili až v sobotu. Zhlédli jsme poslední filmový blok plný zajímavých amatérských i studentských počinů a následně se účastnili promítání výpravně velmi náročného filmu Prach a broky, který režíroval Šimon Pešta. S tvůrci poté proběhla beseda ohledně průběhu natáčení. Padli dotazy i ohledně dalšího pokračování, to prý ale tvůrci zatím neplánují. Zájemci se mohli během přestávky přihlásit na konzultaci s Janem Látalem, který ochotně zhodnotil a prodiskutoval vaše díla.

Po přestávce nás všechny čekala dle mého, a jistě i dle mnohých ostatních, nejzajímavější část celého festivalu. Právě ta Mladou kameru odlišuje od ostatních – rozborový seminář. Celá porota ve složení Jan Balej, Jiří Sádek, Martin Čihák, Milan Šebesta a Jaroslav Žváček zasedla společně s většinou zúčastněných autorů na tři hodiny do jednoho sálu, kde postupně probrala jednotlivé filmy. Přítomní autoři se tak mohli dozvědět názor na svoje dílo z pohledu profesionálního scénáristy, režiséra, střihače či pedagoga FAMU. Každý mohl vznést svůj dotaz a prodiskutovat s ostatními svůj pohled na věc. Hodnocení poroty bylo hodně přísné, ale za to velmi přínosné pro každého z nás. Určitě se vyplatí strávit čas na semináři s ostatními, není se přeci čeho bát, jak zmiňovali sami porotci. Mimo jiné jsme se dozvěděli o nevhodnosti používání neopodstatněných záběrů na nohy, které byly letošním hlavním tématem. Dále jsme byli upozorňováni na správné tempo filmu, aby nebyl příliš protahovaný, či na důležitost názvu a použitého jazyka. Ač se zdála délka semináře na první pohled dlouhá, utekl jako voda. 

 

Všichni se opět přesunuli do promítacího sálu. Shlédli jsme poslední střípky festivalu – krátké reportáže a rozhovory ze zákulisí Mladé kamery, doprovázené vtipnými komentáři. Atmosféra v sále zhoustla. Přišlo na řadu vyhlášení vítězů. Děkovné proslovy překvapených výherců rozvířily napjaté ticho v sále. Na závěr se promítl vítězný film Koncept neutříbených pojmů od Terezy Janečkové.

Posledním filmovým zážitkem byl pro diváky hororový film Polednice. Kino se zaplnilo, ale my už museli zamířit zpět, směr Mladá Boleslav.

Určitě doporučuji i vám se na tento festival přijet podívat. Ať už jako divák či soutěžící, určitě si odvezete zajímavé zážitky. A nezapomeňte se zúčastnit rozborového semináře.

 

 

 

 

Média