Zbojník se blíží do kin

Autor:

Český nezávislý velkofilm Zbojník má za sebou většinu produkce. Film sleduje životní cestu hlavního hrdiny Oldřicha z Roupova (Jakub Chromeček), syna vladyky, který se po návratu z Deváté křížové výpravy ocitne ve zpustošené zemi. Král Přemysl Otakar II. padl na Moravském poli a do Českého království přišly zlá léta. Oldřich se svým přítelem Jetřichem najdou útočiště v Sukořínském lese lapků. Události v kraji brzy doženou Oldřicha z Roupova k tomu, aby vyhlásil nepřátelství šlechtici Děpoltovi z Rýzmberka a stal se vůdcem zbojnické bandy.

7

Aby Zbojníkova cesta k divákům byla úspěšná potřebuje i vaši podporu. Tvůrci na svých sociálních sítích zveřejnili tuto výzvu: Práce na filmu jsou ze 70% u konce. Před námi je však nejtěžší úkol, a tím jsou postprodukční práce. Abychom film technicky připravili pro kina a aby se diváci mohli zaposlouchat do vynikající hudby Jana Valty a Adama Sporky, je třeba vybrat 250 000 Kč. Celé natáčení jsme zvládli s minimálním rozpočtem, avšak tato část je již nad naše síly a proto potřebujeme vaši pomoc.

Chcete pomoci s dokončením filmu?

1

V minulosti jsme mohli sledovat podobně ambiciózní projekty jako například historické středověké drama Pláč svatého Šebestiána obsazené českými hereckými hvězdami jako Ondřej Malý, Matouš Ruml, Pavla Dostálová nebo Kamila Janovičová. Co kromě žánru a absolutního lpění na dobové přesnosti spojuje Šebestiána a Zbojníka? Jednak režisérské duo Milan Cyroň plus Tomáš Uher a režisér Zbojníka Leoš Kastner za sebou nemají studium na Famu, ale hlavně oba jejich projekty nedosáhly v žádné části vývoje audiovizuálního díla na podporu od Státního fondu kinematografie ani od České televize či Ministerstva kultury. Jedná se o smutný úkaz podpory mladých tvůrců v Česku. I proto se tvůrci Zbojníka opět obrací na podporu filmových fanoušků. Ti již v první fázi, před natáčením podpořili filmaře částkou 500 000 Kč, kterou poslali na Startovač.

14

16

15

Zbojník působí v českém prostředí jako průzračně čistá voda vedle bahnitého rybníčku. Už se zdálo, že velkolepé filmy plné bitev odehrávající se ve středověku lze natáčet pouze se zahraničními herci. Angažováním zahraničních hvězd se přitom vydal nejen film Jan Žižka ale například i oceňované drama Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Jako balzám na duši tedy působí obsazení čistě českých herců, kteří většinou nabídku na takto zajímavé role nedostávají. V roli krále Přemysla Otakara II. se představí olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Hlavní role se zhostil Jakub Chromeček, dále se můžeme těšit například na Václava Knopa, Zdeňka Maryšku, Petra Kostku nebo Terezu Danihlíkovou.

25

Tvůrci si sami také vybudovali zbojnickou osadu v lese, ze které se pomalu stává poutní místo. O hudební doprovod filmu se postarají přední čeští hudební skladatelé Jan Valta a Adam Sporka, kteří vytvářeli hudbu i pro úspěšnou a populární českou nezávislou hru Kingdom Come: Deliverance. Na filmu se podílelo také mnoho skupin historického šermu, kaskadérů a reenactorských skupin. Vše si již nyní můžete prohlédnout v precizním finálním traileru, který vyšel i na nejpopulárnějším českém trajlerovém You Tube kanálu Totalfilm. Více nám k filmu i natáčení pověděl samotný režisér Leoš Kastner Rozhovor s ním najdete zde.