Revoluční nezávislé filmy 2

Autor:

Přinášíme pokračování populárního článku o českých nezávislých revolučních filmech. Tentokrát se podíváme především na revoluční filmy druhé dekády 21. století. Toto desetiletí přineslo díky digitální revoluci takřka neomezené možnosti. Díky tomu se nezávislé filmy draly do kin jako o závod. Dokázaly se prosadit mezi distribuci velkých komerčních filmů z celého světa. Vznikaly ve formátech krátko i středometrážních a dokonce v hojném počtu i ve stopáži celovečerní.

Proměny (2009)

promeny 1V roce 2009 přišel do kin blesk z čistého nebe. Proměny debutujícího režiséra Tomáše Řehořka. V jeho dvaadvaceti letech šlo o nejmladšího českého režiséra, který dokázal dostat svůj film do kinodistribuce. Později jej věkem překonali Matěj Chlupáček a David Balda. Ovšem po stránce scénáře, kamery a režie by se od Řehořka měli jeho následovníci učit. Tomáš většinu filmu natočil o letních prázdninách se svými spolužáky z filmové školy ve Zlíně. Škola po něm chtěla, aby v rámci studia natočil krátký absolventský film do 20 minut. Tomáš využil rozmachu digitálních technologií, které mu umožnili s partou nadšenců natočit za pár korun celovečerní film. Herci li do projektu povětšinou bez nároku na honorář. Zaujal je Tomášův autorský scénář a jeho velké zaujetí. Obohacující bylo také prostředí Zlína. Konečně film, který se netočil v Praze. Nepotřeboval ke vzniku filmová studia na Barrandově, koprodukci České televize ani podporu státního fondu. Vznikal čistě nezávisle. Přesto to však vypadalo, že film skončí v šuplíku. Až díky šťastné náhodě, kdy snímek viděl Karel Roden a zaštítil jej svým jménem, dokázal film získat i distributora. Tomáš zvládl přes všechna úskalí skloubit neotřelou kameru s poutavým příběhem. Jednalo se o sociální drama složené z několika mikro příběhů. Mladý pár zoufale toužící po dítěti, svobodná matka, pokoušející se uživit své dvě malé děti či trenér atletiky, připravující svěřence na závody. Jejich dějové linky se postupem času propletou. Do toho formátu si režisér dokázal obsadit herce z regionálních divadel. Ti se posléze stali hvězdami českého filmu. Za všechny budeme jmenovat alespoň Petru Hřebíčkovou, Ditu Zábranskou, Evu Josefíkovou (hrála v Tomášově druhém filmu Piko) a Jana Plouhara. Zájem o Tomáše Řehořka byl díky snímku Proměny tak velký, že v následujících letech natočil již v komerční branži další tři celovečerní filmy a seriál pro Českou televizi. Po této práci, bohužel už nic dalšího nenatočil.

 

Nenasytná Tiffany (2015)

nenasytna tyffany 1Andy Fehu. Autorský režisér, milovník hororů. Vystudoval filmovou vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci, následně střih na Famu v Praze. Od mládí točil krátké filmy, s nimiž objížděl soutěže neprofesionálního filmu. Horor Nenasytná Tiffany se stal jeho celovečerním debutem. Snímek vznikal za peníze režiséra. Štáb i herci pracovali pouze za stravu a dopravu na natáčení. Až po natočení většiny scén získal Andy podporu od fondu. Nutno říct, že mu k tomu výrazně dopomohl především titul z Famu a nový dotační grand pro režiséry, kteří debutují do 30 let. Nenasytná Tiffany je mysteriózní horor. Vykládá o bájném monstru, které dokáže sežrat lidi lačné po penězích.  Vše se točí okolo bezdomovce Pepy ztvárněného skvělým Leošem Nohou. Ten najde kameru, díky níž pochopí, jak se dostat k bohatství. Snímek se také dostal do kinodistribuce a byl promítán na festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Snímek oplývá neotřelými nápady , střídmou účelně zvolenou kamerou a vhodně zvlenými herci. Andy Fehu posléze točil několik seriálů pro internetovou TV STREAM. Nejznámější z nich se jmenuje Pěstírna. V současnosti dokončuje svůj druhý celovečerní film nazvaný Shoky & Morthy: Poslední velká akce. V hlavních rolích se objeví populární herci Štěpán Kozub a Jakub Štáfek.

 

Furiant (2015)

furiantOndřej Hudeček. Do třetice mladý režisér. Tentokrát se jedná pouze o středometrážní film. Opět vznikl okrajově v rámci studia na filmové škole (FAMU). Opět zcela předčil zadání na pár minutový film, černobílé cvičení v oboru kamera. Ondřej se rozhodl natočit film s příběhem, dějem, jelikož už před studiem kamery točil své krátké nezávislé filmy. Jeho Kašju uváděl dokonce první ročník festivalu Cinema Open. O snímek, který dokonce točil na filmovou surovinu, jenž se promítal například v Karlových Varech u nás však nikdo nejevil zájem.  Až díky tomu, že snímek dostal ocenění za nejlepší režii na festivalu nezávislých filmů v Sundance si vydobyl pozornost i na domácí půdě. Tu orazítkovala cena Magnesia za nejlepší studentský film, jelikož nebyl snímek kam zařadit. Chápejte, Famu film sice nefinancovalo, nevznikal pod jeho hlavičkou, ale jelikož je české akademické i filmové prostředí slušně řečeno sto let za opicemi, není schopné rozlišovat film jinak než amatérský, studentský a profesionální. Furiant vypráví mládí klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického. Kdo by čekal, že Ondra po filmu získá nabídky na celovečerní filmy či seriály, byl by zklamán.  Nebýt kanadské produkce, zřejmě by nic dalšího nenatočil. Vznikl tak jeho slavný dokument Nagano Tapes – Pásky z Nagana. Je smutné, že takovou šanci nedá českému tvůrci zdejší veřejnoprávní televize a musí přijít nabídka ze zahraničí. Ondřej Hudeček zatím žádný další film nenatočil.

 

Pláč svatého Šebestiána (2019)

pláčRežijní duo Milan Cyroň a Tomáš Uher poskládalo filmový štáb z velkých es českého nezávislého filmu. Za kameru usedl zkušený Lukáš Masner a o střih se postaral Andy Fehu, který má v tomto žebříčku dokonce samostatný film. Není proto divu, že snímek, celovečerní historické středověké drama z dob Karla IV získalo ocenění Vortex pro nejlepší nezávislý film roku. Svou výpravou, kostýmy a celkovým zpracováním se dá přirovnat k festivalově úspěšnému snímku Křižáček. Jenže jeho tvůrci neměli v zádech onu slavnou školu z Prahy, podporu fondu ani veřejnoprávních médií. Film s ambicemi na širokou distribuci se tak bohužel dostal jen do pár vybraných kin. Tvůrci si museli distribuci zařídit sami. Ani herecká esa jako Matouš Ruml, Ondřej Malý či půvabné herečky Kamila Janovičová a Pavla Dostálová nepřiměli nikoho z lidí, kteří mají o naši kulturu pečovat, aby pomohli. V této situaci, kdy se trh absolutně uzavřel by zřejmě neuspělo ani Údolí včel Františka Vláčila, na něhož tvůrci s úspěchem navázali. Film skončil na státem podporované, avšak nepříliš rozšířené streamovací službě Aerovod. Jeho tvůrci se pokoušeli pilotním dílem internetového seriálu Ptáci na kolejích oslovit i internetové televize. Bez úspěchu. Momentálně pracují na internetovém serálu Privát.

 

Králové videa (2020)

královéSplněný sen Lukáše Bulavy. Nebojácně, bez oficiálního filmového vzdělání se vrhl do natáčení krátkých hraných filmů, především hororů. Při tvorbě filmu Kyselý dech se na place potkal s Petrem Svobodu. Jejich společná láska k rychlodabingu je dovedla až k nápadu na krátký dokument o jeho tvůrcích. Snímek Lukáš roztočil na koleně. Díky tomu, jak se kolem něj začaloi nabalovat nadšení lidé, si snímek získal větší prostor a pozornost. Pomohli také známé osobnosti jako Ondřej Hejma či František Fuka, bývalí rychlodabéři. Přes žádosti tvůrci nepochodili na fondu ani u České televize. Podpořili je alespoň fanoušci. V kampani na Startovači vybraly přes 300 000 Kč. Dokument se díky tomu dostal až na plátna kin. Filmu se dostalo nebývale pozitivního přijetí jak od diváků, tak filmových novinářů. Získal například nominaci na dokument roku na Cenách české filmové kritiky. Lukáš Bulava definitivně potvrdil existenci svébytného nezávislého českého filmu. Doufejme, že Lukáš dostane v budoucnosti možnosti na tuto skvělou práci navázat.