Nezávislý hudební film nominován na cenu, kdo se skrývá za dívkou z obrazu?

Autor:

Jednou z hlavních předností nezávislého filmu je možnost svobodně obsadit role. Díky tomu se mohou nalézat mladé talenty. Tuto dovednost si osvojil zejména nezávislý režisér a producent Lukáš Koláček. Před lety takto objevil herečku Sarah Haváčovou. Ta si posléze zahrála princeznu Lenku v pohádce Škola princů (2010) a sbírala vavříny za nejlepší herecký výkon ve filmu Marinka (2013). Momentálně natočila tv minisérii V pozadí události v režii Jana Hřebejka.

Nyní Lukáš představil další velký talent ve svém snímku Dívka z obrazu. Titulní roli ztvárnila mladá studentka Vlasta Ulrichová. Obsazena byla ve chvíli, kdy ji za několik měsíců čekala maturita. Lukáš ji objevil na výstavě fotek studentů UTB v Josefově u Jaroměře na Hradecku. Na fotce pózovala pro něj neznámá éterická dívka v bílých šatech. Lukáš si Vlastu pozval na kamerovou zkoušku. Měla tehdy za sebou jen jednu menší zkušenost před kamerou v malé reklamě. Vlasta režiséra přesvědčila a roli získala. ‚‚Mě na projektu zaujal osud mé postavy, celkově scénář. Řekla jsem si, to by mohlo být něco pro mě a byla jsem ochotná tomu věnovat svůj čas," doplňuje sama Vlasta Ulrichová. Její výrazná tvář a přírodní zrzavé vlasy ji předurčují k rolím femme fatale. Vše doplňuje její sebevědomý přístup. Přesně ví, co chce, k čemu je ochotná přistoupit. Nezvykle také působí její rozhodnutí nevydat se klasickou cestou studia vysoké herecké školy. Studuje na vysoké úplně jiný obor s herectvím nespojený. Věnuje se focení a začala vystupovat v mnoha videoklipech. Do jejího portfolia patří například videoklip pro přední české hudební vydavatelství Supraphon.

Dívka z obrazu film72

 

Pro režiséra rozhodně nebude pouhý věšák na šaty, ale vnímavá partnerka schopná přinést vlastní nápady. Pamětníci by jistě souhlasili, že svým způsobem je Vlasta reinkarnací slavné prvorepublikové hvězdy Adiny Mandlové. Má v sobě nezaměnitelný šarm a jiskru ve výrazu. Nese v sobě esprit tajemné krásky severského tipu. Dívka z obrazu jí jako první dala možnost pracovat i se svým hlasem prostřednictvím dialogu mezi ní a jejím hereckým kolegou Štěpánem Zahálkou. A musela se připravit i na novou zkušenost.  „Věc, kterou jsem ještě nezažila je, že jsem se musela políbit se svým hereckým partnerem,“ svěřuje se herečka. Vlasta byla obléknuta do originálních a původních šatů z dílny ostravské kostýmní výtvarnice a návrhářky Evy Dlouhé. Kostýmy šité v retro duchu 50. let minulého století skvěle zvýrazňují ženské přednosti. Kalhotový kostým zvýraznil její dokonalou štíhlou postavu. V prouškovaných šatech vynikly její dlouhé nohy a útlá ramena. V nich také seděla jako model malíři Josefovi Kleinerovi. Vlasta za ním jezdila do ateliéru, kde spolu trávili celé hodiny o samotě při tvorbě jejího portrétu. „V projektu pro mě bylo úplně nové, že jsem stála modelem malíři. Mám radost, že jsem byla součástí tohoto projektu, přineslo mi to hodně nových zkušeností,“ glosuje spolupráci na snímku Vlasta Ulrichová.

 

Dívka z obrazu 12

 

Všechnu tuto práci pak spojil již zmiňovaný režisér Lukáš Koláček, který Vlastě přidal ještě dialog a nechal ji zahrát si doslova mytickou Dívku z obrazu. Můžeme prozradit, že ve snímku, jeho dlouhé verzi, se dozvíte i jméno její postavy. Ukázka z projektu se objevila i ve vysílání ČT ART. Celému snažení a práci všech tvůrců vdechnula pomyslnou třešničku na dortu neočekávaná zápletka. Dívka z obrazu byla vybrána do finální sekce festivalu No Stress Music Video Awards 2021. Vlasta Ulrichová zde získala nominaci za nejlepší herecký výkon. Na festival bylo přihlášeno přes 100 videoklipů ze věch kontinentů světa.

 

dzo2

 

 

Krátká verze je již on-line zde: