Top 3 nezávislé filmy roku 2020

Autor:

Rok 2020 je za námi. Nastal čas se za ním ohlédnout. Z pohledu nezávislých českých filmařů se vydařil nad míru. V následujícím žebříčku se podíváme na TOP 3 nejlepší filmy minulého roku. Jako bonus představíme i filmový debut roku. Pokud bychom používali sportovní terminologii, také by se dal použít název nováček roku. Všechny filmy v žebříčku spojuje jedna věc. Jsou to ryzí žánry. Žánry tolik chybějící v komerčním českém filmu. Po kliknutí na název filmu si je zároveň můžete shlédnout na našem kanálu nezávislých filmů Vortex. Pusťme se tedy do toho.

Debut roku 2020

 

Projekt

Projekt main screen1

 

Mladý režisér Josef Burant po pečlivých přípravách natočil svůj první film. Jedná se o velice důvtipnou sci-fi. Josef dokázal, že nejdůležitější pro film je nápad. Není třeba mít milionový rozpočet. Navzdory své nezkušenosti zvládl uhlídat ty nejdůležitější filmové složky. Scénář drží pohromadě bez nějakých logických lapsů. Herci jsou vybráni s citem. Nikdo z nich  neexceluje, ovšem předvádějí velice kvalitní standart. Co se týče kamery a obrazového pojetí či zvukové složky, i zde se laťka drží až s podivem vysoko. Troufám si tvrdit, že režisér je velice talentovaný. Snímek upoutává hlavní myšlenkou a velice hutnou amosférou. Většina tak zvaných prvotin dopadá mnohem hůř. Josef Burant opět dokázal, že největší devizou českého nezávislého filmu je žánrové pojetí. Můžeme se jen ptát, proč i naše veřejnoprávní televize nedává šanci žánrovým filmům a seriálům. Na podrobný článek o filmu Projekt se můžete v brzku těšit.

 

Filmy roku 2020

 

3. Poslední rána

poslední rána

 

Martin Doležal je jedním z nejpilnějších nezávislých tvůrců. Takřka každý rok natočí minimálně jeden film. Jeho specialitou jsou snímky věnované vojenskému prostředí. Poslední rána! je svižný kraťas vtahující vás okamžitě do děje. Hned na začátku vás hodí přímo do akce. Dostaneme se do zákopů první světové války. Kolem nás létají kulky, vybuchují bomby a rozehrává se vztah dvou vojáků. Co se týče kamery, triků, kostýmů, výpravy i hereckých výkonů film je nerozeznatelný od velké profesionální produkce. A pozor, to nemluvím o české. Nabízí se i srovnání s oscarovým filmem Zachraňte vojína Rayena. Film působí dojmem, že jej režisér natočil jako přehlídku svých schopností. Je skoro až zarážející, že po talentu Martina Doležala ještě nesáhla nějaká komerční či jiná televize nebo filmová produkce. Martin má řemeslo v malíčku a umí takzvaně i za málo peněz udělat velkou muziku. S prostředky, které měl Martin na film k dispozici by si štáb ČT uměl maximálně zaplatit catering. Poslední rána je zdaleka nejlepší film Martina Doležala. Doufejme, že příště přidá i na délce a tu naplní poutavým příběhem.

 

2. Mlýnku dost!

mlýnku dost 5

 

Na druhé příčce se ocitá nekorunovaný král české nezávislé pohádky. Jiří Česák nám v minulosti přinesl již mnoho pohádek s rozličným úspěchem. Vždy jsme mu vyčítali, že formální stránka jeho pohádek přebíjí tu obsahovou. V Mlýnku dost! ovšem dokázal Jiří tyto stránky skvěle vybalancovat. K vytříbenému řemeslu, krásným kostýmům a pohádkovým kulisám přidal i zábavný komediální příběh. V ranku krátko až středometrážního filmu tím dosáhl naprostého maxima. Ne nadarmo se jeho pohádka vysílala i v nejsledovanější české telivzi, tedy ČT, konkrétně na jejím kanálu Art. Je pouze otázkou, zda už dospěl k okamžiku, kdy spojí síly s dalšími filmaři a jeho příští pohádka už bude celovečerní. Parta kolem pohádky Princezna zakletá v čase to dokázala. Jistě by si podobnou šanci zasloužil i Jiří Česák.

 

1. Králové videa

králové vide

Na prvním místě se nemohl umístit jiný film než dokument Králové videa režiséra Lukáše Bulavy. Tento zarputilý tvůrce dokázal husarský kousek. To, o čem parta kolem Milana Cyroně a Tomáše Uhera s filmem Pláč svatého Šebestiána jen snila, přeměnil Lukáš ve skutečnost. Jeho dokument o rychlo dabingu se dostal do široké distribuce u nás i na Slovensku. S nadšením jej přijali nejen diváci ale i filmoví kritici. Mimo jiné film získal například nominaci na nejlepší český dokument v soutěži Ceny české filmové kritiky. To, co se zdálo v našich podmínkách jako zcela nemožné, dostat se na tyto mety bez koprodukce většinou České televize a Fondu se za posledních deset let podařilo snad jen Králům videa. I proto je po zásluze korunujeme na Krále českého nezávislého filmu roku 2020!