Matouš Ruml v hlavní roli „českého Twin Peaks“

Autor:

V pátek 26. března 2021 bude mít online premiéru pilotní díl komediálně-detektivního projektu Ptáci na kolejích nezávislých filmařů Milana Cyroně a Tomáše Uhra. Diváky v něm čeká tajemná vražda, svérázní detektivové, podivínští učitelé i jejich studenti. Autoři čerpali inspiraci v legendárním Městečku Twin Peaks a ke spolupráci oslovili řadu známých i neotřelých hereckých tváří. 

 

Přední tvůrci českého nezávislého filmu a autoři oceňovaného historického snímku Pláč svatého Šebestiána (2019) Milan Cyroň a Tomáš Uher tentokrát přinášejí zcela nový, seriálový formát. Úvodní část Ptáků na kolejích nese název Smrt z výšky. „Pilot nás zavádí mezi vysokoškoláky a představuje kolejní život ve všech jeho zábavných a bizarních podobách, přičemž se co nejvíce opírá o skutečné zážitky celého tvůrčího týmu,“ uvedl režisér a spoluautor Tomáš Uher. Hlavní hrdina Mikuláš Kos (Matouš Ruml), doktorand v oboru ornitologie, je sice oblíbený mezi studenty, ovšem v jeho vlastním studiu se mu spíše nedaří a v osobním životě je to dokonce tragédie. Právě Mikuláš Kos se stává průvodcem ve světě obskurních oborů, náladových postav vyučujících a kolejních večírků s jejich bujarým veselím a velmi uvolněnými mravy. Vše se ale náhle změní, když dojde ke zločinu, který na všechny kolem vrhne stín podezření… „A na scénu přichází trojice detektivů, které čeká napínavý souboj se zločincem, pro něhož zákon neplatí a čas má na své straně,“ popsal Tomáš Uher. Role detektivů ztvárňují herci Zdeněk Julina, Jiří Kohout a Ondřej Malý.

ptáci

Projekt se hlásí ke snové poetice amerického seriálu Twin Peaks. „Těšit se tak lze na překvapivé zvraty, jedinečný humor a neodolatelné postavy. Natáčeli jsme ve Zlíně a jeho okolí, zblízka poznáte zejména Univerzitu Tomáš Bati,“ doplnil druhý z tvůrčí dvojice, režisér a producent Milan Cyroň.

Vedle již zmíněných hereckých jmen se v seriálu objeví například také Štěpán Kozub, Viktor Zavadil, Barbora Mudrová, Simona Kollárová, Pavla Dostálová, Natalia Germani či Adam Joura. 

Vznik pilotního dílu byl podpořen crowdfundingovou kampaní a i na premiérové zhlednutí si budou muset diváci přispět, byť jen symbolickou padesátikorunou. Pro podporovatele nezávislé tvorby je pak v nabídce (www.bit.ly/smrtzvysky) i vstupenka za 250 Kč. Online projekce odstartuje v pátek ve 20 hodin a diváci k ní obdrží odkaz nejpozději 5 min před začátkem.